Bilgisayar

Apple tedarikçilerinin yüzünü güldürdü

Tüm dünyada baş gösteren tedarik sorunu nedeniyle büyük şirketler problemler yaşıyor. Ancak Apple, yayınladığı tedarik zinciri raporunda çalışanlarının yüzünü güldürdüğünü belirtti.

Apple, kendisinin ve tedarikçilerinin işçi haklarını iyileştirme, çevre koruma hedeflerini ilerletme, küresel sağlık krizine yanıt verme ve daha pek çok konuda ilerleme kaydettiğini özetleyen yıllık tedarikçi sorumluluğu raporunu yayınladı.

Apple tedarik zinciri çalışanlarına teşekkürlerini sundu

Rapor, Apple‘ın tedarik zincirindeki ihlal raporlarını nasıl ele aldığından, şirketin tedarikçilerine geçen yıl boyunca zorlukların üstesinden gelmesine nasıl yardımcı olduğuna kadar ayrıntılı bilgiler içeriyor.

Şirketin operasyonlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Sabih Khan, Apple çalışanlarına, iş ortaklarına ve tedarikçilerine geçen yıl boyunca gösterdikleri dayanıklılık için özel bir teşekkür sundu.

Khan açıklamasında, “Ekiplerimize ve Apple tedarikçilerinin küresel ağını bir şükran mesajı vermek istiyorum. Birbirinizin sağlığına özen göstererek, her zorlukta yenilik yaparak ve teknolojiye hiç bu kadar güvenmediğimiz bir zamanda kullanıcılarımıza teknolojiyi sunmaya yardımcı olmak için bir örnek oluşturdunuz” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında Apple, işçi ve insan haklarıyla ilgili olarak, 2008’den bu yana 215 milyondan fazla işçiye haklarının öğretildiğini ve düzenli tedarikçi değerlendirmelerinin bir parçası olarak 55 binden fazla tedarikçi çalışanı ile görüştüğünü söyledi. Firma ayrıca tedarik zincirinde zorla çalıştırma olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını belirtti.

Çevresel hedeflere odaklanan Apple, 2030 yılına kadar tamamen karbon nötr hedefine sadık kalmak için tedarikçilerle sıkı bir iş birliği içinde çalıştığını aktardı. Raporda 41 milyar galondan fazla su tasarrufu sağladığını vurgulayan Apple, buna ek olarak 2015‘ten beri 400 bin megatondan fazla atığı düzenli depolama alanlarına yönlendirdiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir