Mobil

Apple Music’in daha ucuz modeli olan Voice Plan duyuruldu

2021’in ikinci büyük Apple etkinliği olan Apple Unleashed kapsamında birbiri ardında duyurulan donanımların yanı sıra yeni bir Apple Music abonelik sistemi de duyuruldu.

Türkiye’nin henüz dahil edilmediği 17 farklı ülkede kullanıma sunulacak olan Apple Music Voice Plan, daha önceki 9.99 dolarlık aboneliğin yarısı fiyatına ve kısıtlanmış özelliklerle sunulacak.

Apple Music Voice Plan sadece Siri ile kullanılabilecek

Türkiye’de özel fiyat politikası ile üç aylık deneme süresinin ardından 13 TL/ay fiyatla sunulan Apple Music, yurtdışında aylık 9.99 dolar fiyatla satılıyor. 18 Ekim tarihinde gerçekleştirilen Apple Unleashed etkinliğinde duyurulan yeni bir abonelik modeli olan Apple Music Voice Plan, 4.99 dolarlık bireyselve 14.99 dolarlık Aile Planı ile sunulacak. Buna karşın Apple Music’in sahip olduğu bir takım avantajları içermeyecek.

Apple’ın yaptığı açıklamaya göre Voice Plan’a sadece Siri özelliği bulunan cihazlarda kullanılabilecek. Bu anlamda kullanıcılar 90 milyon şarkıdan oluşan Apple Music kataloğuna daha uygun bir fiyata erişebilecekler. Bu yeni Apple Music planıyla birlikte; HomePod mini, Airpods, iPhone veya herhangi bir Siri özellikli aygıtla müzik dinlenebilecek. Buna karşın yeni abonelik modeli, herhangi bir Android telefonda, farklı bir firma tarafından üretilmiş bir hoparlör veya cihazla kullanılamayacak.

Apple Music Voice Plan’ın bir diğer dezavantajı da Uzamsal Ses, Kayıpsız Ses, Şarkı Sözleri ve Müzik Videoları gibi Apple özelliklerine sahip olmayacak olması. Bu anlamda ürünün Siri’yi etkin olarak kullanan ve Apple eko sisteminde yer alan aygıtlara yönelik olduğu söylenebilir.

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre Apple Music Voice Plan bu sonbahar aylarında; Avustralya, Avusturya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, İrlanda, İtalya, Japonya, Meksika, Yeni Zelanda, İspanya, Tayvan, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere 17 farklı ülkede kullanıcılara sunulacak.

Peki siz Apple’ın sunduğu bu yeni model hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu üyelik modeli Türkiye’ye de uğrayacak mı? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir