Haberler

Apple Car ve VR/AR başlık üretimi gecikebilir!

Apple, tüketicilerine hazır ürünler sunmayı tercih eden bir pazarlama stratejisine sahip. Frma bu anlamda birçok rakibi gibi hazır olmayan prototipleri ortaya çıkarmayı sevmiyor. Ancak ortaya çıkan yeni bir iddiaya bakılırsa Apple Car ve VR/AR başlık için durum biraz karışık.

Apple VR/AR başlık ve Apple Car için prototip iddiası

Apple’ın bu yeni büyük teknolojik yatırımları oldukça uzun sürdü. Sürenin uzaması ve sürecin şirket dışında da ilerlemesi ise sızıntılara neden oldu. Apple ise bu sızıntıları önlemek adına 2022 yılı Apple Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC), VR/AR başlık prototipini tanıtabilir.

Apple Car ve VR/AR başlık özelinde Apple’ın elinde olmayan bazı süreçler var. iPhone’un bile yerini alması beklenen Apple başlık, firmanın uzman olmadığı teknolojiler içeriyor. Bu anlamda Apple birden fazla firma ile birlikte geliştirmeler yapmak zorunda. Bu durum Apple Car örneğinde de geçerli. Hatta Apple Car bu anlamda markanın neredeyse tüm uzmanlık alanın dışında.

Ünlü Apple analisti Ming Chi Kuo’da Apple VR/AR başlık üretimi için 2022 yılını işaret etti. Tahminler başlığın 2022 son çeyreğinde üretim bandına girmesi. Peki ama Apple neden AR/VR başlık için prototip ile karşımıza çıksın? Tahminler Apple’ın geliştiricilere özel bir kit sunacağı ve ekosistemin yeni parçası için uygulamaların hazır olmasını istiyor olması. Aslında böylece Apple yine tüketicilere tamamen hazır bir ürünle gelecek.

Apple Car için ise süreç çok daha karmaşık. Buna göre Apple’ın aracın tanıtımını 2025 yılında yapması beklentiler arasında. Buna karşın bu tanıtım sonrası aracın üretim bandına girip yollara çıkması biraz zaman alacak. Ancak otomotiv sektörü için bu tür durumlar pek de anormal değil. Bu anlamda Apple Car, tam anlamıyla firmanın prototip kurallarını tam anlamıyla yıkacak ürün olabilir.

Aslında prototipler birçok teknoloji firmasının tüketicilere hangi teknolojilere sahip olduğunu göstermek için önemli bir fırsat. Özellikle otomobil firmaları büyük tanıtımlarda bu tür prototipleri öne çıkarıyor. Ancak Apple’ın şirket politikasında şimdiye kadar hazır olmayan bir ürünü tüketicinin önüne sürdüğü görülmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir