Oyun

Apex Legends’ın Fortnite’tan âlâ olduğu 5 özelliği

Battle Royale oyunları popülerliğini korumaya devam ediyor. Bu tarzda isim yapmış olan Apex Legends ve Fortnite sunduğu çeşitli mekaniklerle birbirinden ayrılıyor. Örneğin Fortnite daha yaratıcı bir oyun ortamı sunarken, Apex Legends daha taktiksel oynanışı seçiyor.

Apex Legends ile Fortnite arasında birtakım farklar olduğunu belirtmiştik. Mekanik ve oynanışta yer alan bu ayrılıkların bir kısmı Apex Legends’ı bir adım daha öne koyuyor. İşte iki oyun arasındaki o farklar…

Apex Legends, hangi özellikleriyle Fortnite’tan daha iyi?

Karakter hareketleri

Apex Legends, Titanfall serisinin arkasındaki geliştirici Respawn sayesinde köklü bir soy ağacına sahip. Titanfall 2 pazarlama eksikliği nedeniyle pek sükse yaratamamış olsa da, oradan alınan birkaç mekanik oyunu bir adım öne taşıyor. Bunlara örnek olarak duvar koşusu, zıplama ve kayma özelliklerini örnek verebiliriz.

Bina inşa etme durumu yok

Fortnite‘ın popüler olmasının arkasında yatan sebep diğer Battle Royale oyunlarından farklı bir mekanik sunmasıydı. Yapım türe getirmiş olduğu bina inşa etme özelliğiyle olayı çok farklı bir seviyeye taşıdı. Bu inşa durumu çoğu oyuncunun dikkatini çekse de, birtakım insanları da Fortnite’tan uzak tuttu.

Apex Legends daha çok gerçek silah mekaniklerine önem verdiği için, Fortnite‘ın üçüncü şahıs mekaniklerinin önüne geçiyor. Örneğin oyuna yeni başlayan birisinin şu an bir şeyler inşa etmeyi bilmeden oyunda başarılı olması biraz zor.

Silah becerisi

Fortnite‘ı sevmeyen insanlar genellikle silahla ateş etme konusundan rahatsız görünüyor. Çünkü oyunun bu yönü Apex Legends‘a göre biraz zayıf kalıyor. Yapımın atış mekaniği tam olarak oturmamış gibi durduğundan pek çok oyuncunun alışamamasına sebep oluyor. Bu süreç sonrasında Fortnite’ı bırakmaya kadar gidiyor.

Bazı insanlar Fortnite bünyesindeki inşa mekanizmasını sevse de, bazıları yalnızca silah becerisi istiyor. Apex Legends‘ta tüm olay silahlar ve yetenekler etrafında toplandığından becerileriniz çatışmada daha bir önem kazanıyor.

Ping sistemi

Bir Battle Royale oyununda olmazsa olmaz özelliklerden birisi Ping Sistemi oluyor. Bu seçenek yerde bulunan silahları ya da eşyaları işaretlemenize imkan sunuyor. Böylece mikrofon kullanmayan oyuncular bu sayede mühimmatların yerleri hakkında bilgi edinmiş oluyor.

Fortnite bu özelliği Apex Legends‘tan sonra getirdi. Hatta sistem bir çok yönden Respawn‘ın Battle Royale oyununa fazlasıyla benziyor.

Güncelleme durumu

Bir yıla yayılan çok az güncellemeye sahip olmak oyunu daha taze hissettirmiyor. Ancak daha istikrarlı bir deneyim haline getirdiğini söyleyebiliriz. Fortnite, sürekli güncelleme alıyor. Bu oyunun yenilenmiş gibi hissettirmesine sebep olurken, aynı zamanda kararlı olmadığı anlamına geliyor. Güncelleme konusu hakkında Respawn Entertainment, çalışanlarının sağlığını önemsediklerini ve güncellemeler üzerinde sürekli çalışmanın pek mantıklı olmadığını açıkladı.

Sizler Apex Legends hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Fortnite‘tan iyi bir oyun mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir