Anka kuşu misali: YouTube ReVanced geliyor!

YouTube, geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunduğu ücretli abonelik sistemi ile birlikte kullanıcıların reklamsız bir deneyim yaşamasını sağlıyordu. Tabii videoları kaydederek daha sonra çevrimdışı bir şekilde izleme ve YouTube Music uygulaması gibi bazı deneyimleri de bu kapsamda abonelerine sunuyordu.

Fakat YouTube Vanced ismiyle ortaya çıkan bir uygulama, benzer özellikleri ücretsiz bir şekilde sunduğu için Google tarafından önce Play Store’dan kaldırıldı. Ardından zararlı olarak işaretlendi. Şimdiyse farklı bir isimle geri dönüyor.

YouTube ReVanced, Vanced mirasını devralıyor

Son günlerde Google’ın YouTube Vanced’e açtığı savaş sonrası, mağazadan kaldırılması ve tüm platformlar tarafından zararlı olarak işaretlenmesinin ardından kullanıcı sayısında büyük bir kayıp yaşayan uygulama bir süre sonra tamamen beyaz bayrak çekerek aramızdan ayrılacak gibi duruyor.


Kaynak: github.com/ReVancedTeam

Fakat ReVanced isimli yeni bir oluşumun Vanced mirasını devralmaya hazırlandığını görüyoruz. Tabii kendi iddialarına göre Vanced ekibiyle aralarında herhangi bir organik bağ yok. Hatta pek çok kişinin beklediği özellikleri de sunamayabilir. Ancak halihazırda Vanced kullanan pek çok kişi, uygulamanın kapanması halinde yeni oluşuma dahil olmayı planlıyor.

Henüz YouTube veya Google tarafından bu konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı. Gelecekte mağazada var olabileceğine dair sorular ise hala cevapsız. Ancak Vanced kullanıcıları, her ne kadar zararlı olarak işaretlenmiş olsa da Vanced Manager isimli bir yazılım aracılığıyla bu uygulamayı cihazlarına indiriyor. Dolayısıyla benzer bir işlem ReVanced için de geçerli olabilir.

Fakat ReVanced geliştiricileri, uygulamanın Vanced’a göre çok daha gelişmiş olacağını ve güncellemeler için 3. taraf bir yazılım kullanılmasına gerek olmayacağını söylüyor. Hatta ReVanced Manager ismini verdikleri yazılımın da kısa sürede hazır olacağını belirtiyor. Türkçe dahil 26 dili destekleyeceği de iddialar arasında yer alıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!