AMD, 1.9 milyar dolarlık Pensando satın alımını duyurdu!

AMD, bilgi merkezi eserlerini desteklemek ve bulut ile kurumsal kesimlerden gelen artan talepten yararlanmak için Pensando olarak bilinen bulut teşebbüsünü bu yılın 2. yarısına kadar 1,9 milyar dolara satın alma süreçlerini başlattığını duyurdu.

AMD, Pensando sayesinde EPYC bilgi merkezi işlemcilerini bir üst düzeye çıkartacak!

AMD lideri ve CEO’su Dr. Lisa Su, basın açıklaması sırasında Pensando satın alımının mevcut çip portföyüne yapacağı etkiyi şu sözlerle aktardı:

En güzel performans, güvenlik, esneklik ve en düşük toplam sahip olma maliyetine sahip öncü bir bilgi merkezi oluşturmak için çok çeşitli bilgi süreç motorları gerekir. Tüm büyük bulut ve OEM müşterileri, data merkezi tekliflerini güçlendirmek için EPYC işlemcileri benimsemiştir.

Bugün, Pensando’yu satın almamızla birlikte, yüksek performanslı CPU, GPU, FPGA ve uyarlanabilir SoC portföyümüze önder bir dağıtılmış hizmetler platformunu ekliyoruz. Pensando takımı, bulut, kurumsal ve öteki müşterilerimiz için liderlik tahlilleri sunma yeteneğimizi genişleten çip, yazılım ve platform seviyesinde birinci sınıf uzmanlık ve kanıtlanmış bir yenilik getiriyor.

Pensando’nun mevcut hizmetleri halihazırda Goldman Sachs, IBM Cloud, Microsoft Azure ve Oracle Cloud üzere kurumsal şirketler tarafından kullanılıyor. Ancak AMD, yapacağı bu satın alım ile birlikte tüm bu iştirakleri kendi üstüne çekmeyi hedefliyor. Bu sayede mevcut iş ağını da genişleterek yeni hizmetlerini daha geniş kitlelere sunabilecek.

Mutabakatın bir modülü olarak, Pensando CEO’su Prem Jain ve şirket grubunun geri kalanı, yonga üreticisinin kıdemli lider yardımcısı ve genel müdür Forrest Norrod tarafından yönetilen Bilgi Merkezi Tahlilleri Kümesinin bir kesimi olarak AMD’ye katılacak.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!