Oyun

Activision’da sular durulmuyor! İşten çıkarma başladı

Call of Duty ile 2020 yılında 3 milyar dolar gelir elde eden Activision Blizzard, işten çıkarma nedeniyle gündeme geldi. Paylaşılan raporlara göre Activision Blizzard, QA (Quality Assurance) uzmanlarını işten çıkarmaya başladı.

Türkçesi kalite kontrol olarak nitelendirilen QA, günümüzde yazılım sektörünün en önemli aşamaları arasında yer alıyor. QA test mühendisleri, yapılan işlerdeki kritik hataların ve açıkların bulunması için çalışma yürütüyor.

Activision Blizzard, QA test uzmanlarını işten çıkarıyor

Washington Post’ta yer alan rapora göre, sözleşmeli QA test uzmanlarının yaklaşık yüzde 33’ü işten çıkarıldı. Raven Topluluk Yöneticisi Austin O’Brien, “QA test uzmanları, 28 Ocak’ta halen bir işleri olup olmayacağını öğrenmek için bireysel olarak toplantılara çağırıldılar. Şimdiye kadar yaklaşık yüzde 33 işten çıkarılma söz konusu. Bu sayının daha da artacağını düşünüyoruz.” dedi.

Sendika olarak nitelendirilen A Better ABK, birçok çalışanın Activision Blizzard’dan herhangi bir yardım almadan iş nedeniyle Wisconsin’e taşındığını belirtti. Şirketin zam konusunda oldukça acımasız olduğunu belirten O’Brien, “İçim yandı şu an. QA test uzmanı arkadaşlarıma aylarca Activision’ın ücretlerini artırmak için bir ücret yapılandırması üzerinde çalıştığına dair söz verildi. Bugün ekibin değerli üyeleri tek tek toplantılara çağrılarak işten çıkarılacakları söylendi.” ifadelerini kullandı.

Saatlik 17 dolara çalışan QA test uzmanlarının zam sonrasında ikramiyeler ile birlikte 18.50 dolar alacağı belirtiliyor. Bloomberg muhabiri Jason Schreier, konuştuğu bazı test uzmanlarının haftaya kadar durumlarının belli olmadığını söylediklerini belirtti.

Activision Blizzard, son zamanlarda korkunç çalışma koşullarına sahip olması ve çalışanların tekrarlanan taciz ve cinsel saldırı iddiaları ile konululuyor. Kotick’in meseleleri yıllardır bildiği ve kendi taciz geçmişine sahip olduğu iddiaları da var. Bir haftadan kısa bir süre içinde şirket, Call of Duty: Warzone için bir DLC yayınlamaya hazırlanıyor.