Mobil

20’li yaşlar akımı, planlı mıydı?

Sosyal medya akımları sık sık karşımıza çıkıyor. Kimi zaman belirli bir konuya dikkat çekmek için kullanılan bu akımlar, kimi zamansa herhangi bir amaca hizmet etmeden eğlencesine yapılıyor. Ancak “challenge” adı verilen bu meydan okumalar düşündüğümüz kadar masum olmayabilir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, sosyal medya hesabından son günlerde popüler olan ‘20’li yaşlar challenge‘ akımı için önemli uyarılarda bulundu.

Bakan Yardımcısı Sayan: Mümkün olduğunca dikkatli olmalıyız

Twitter’dan bazı açıklamalar yapan Sayan, kişisel verileri ve yüz ifadelerini kopyalayan bu tür akımların görsel veri işleme alanına zemin hazırladığını ifade etti. ‘Mümkün olduğunca dikkatli olmalıyız‘ mesajını paylaşan Bakan Yardımcısı, “Yapay zeka teknolojilerinin çözmeye çalıştığı sorunlardan biri de yaşlanmanın oluşturduğu yüzdeki değişikliklere karşı direnç kazandırmak. Kişinin şimdiki haliyle eski halinin değişiminden, yapay zeka algoritmalarını besleyecek istatistiki veriler oluşturuluyor. dedi.

Toplanan hassas bilginin nasıl korunduğunu bilmediğimizi de söyleyen Sayan, “yeterli güvenliğe sahip olup olmadığı tam bir kara kutu.” ifadesini kullandı. Bakan Yardımcısı, insanlardan sosyal medyada paylaştıkları bilgiler konusunda daha hassas ve dikkatli olmalarını istedi.

Ömer Fatih Sayan Kimdir?

Şu anda Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı  görevini yürüten Ömer Fatih Sayan, aslında bu tarz konularda oldukça bilgili. İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu olan Sayan, Avrupa Birliği Elektronik Düzenleyici Kurumlar Teşkilatı, Yapay Zeka Türkiye Konferansı, USOM Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi gibi kurumlarda göre aldı. Kendisi aynı zamanda Ağustos 2015 tarihinden Temmuz 2018’e kadar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı olarak görev yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir