Ülkemizde de test aşamasına geçilen 5G teknolojisi ile ilgili 2020 yılı raporu yayımlandı. Güney Kore ve Tayvan ortalama indirme hızı konusunda beklentileri fazlasıyla karşılarken Birleşik Arap Emirlikleri en yüksek indirme hızıyla dikkat çekiyor.

İşte en hızlı 5G teknolojisine sahip ülkelerin listesi

Güney Kore’de yer alan Jeonju kenti, 415,6 Mbps ortalama ile 2020 yılında dünyanın en hızlı 5G teknolojisine sahip şehri olarak belirlendi. Güney Kore’de yer alan diğer şehirlerden yaklaşık yüzde 15 daha hızlı indirme hızına sahip olan Jeonju, yükleme hızı konusunda beklentileri ne yazık ki karşılamıyor.

Listenin ikinci sırasında yer alan ve Tayvan şehri olan Hsinchu, 360,1 Mbps indirme hızıyla dikkat çekiyor. Hsinchu, her ne kadar Jeonju ile aralarında 55 Mbps fark olsa da listenin sonunda yer alan Calgary adlı şehrin 2 katı 5G hızına sahip.

Hem Jeonju hem de Hsinchu’nun indirme hızları ülkelerin ortalamalarından oldukça yüksek. En hızlı 5G indirme değerine sahip olan Güney Kore, Jeonju kentindeki indirme hızından 54,6 Mbps daha düşük olan 361 Mbps ile karşımıza çıkıyor. En hızlı 5G teknolojisine sahip ikinci ülke olan Tayvan ise en hızlı indirme değerine sahip şehrinden 50,2 Mbps düşük indirme hızına sahip. Tayvan genelinde 309,9 Mbps ile indirme yapabilen kullanıcılar, en yüksek 849,5 Mbps değeriyle karşılaştı.

863 Mbps anlık indirme hızıyla en yüksek değere sahip olan Birleşik Arap Emirlikleri, ortalama 22 Mbps yükleme hızına sahip. 5G video konferans deneyimi konusunda Hollanda ve Tayvan  84 puan ile birinciliği paylaşıyor. İkinci sırada yer alan Güney Kore ise 82.7 puan ile dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here