HAVELSAN’dan Dev Uçak Simülatörü Yatırımı: Türk Havacılığına Büyük Katkı

Uluslararası Simülatör Eğitim Merkezi (IFTC), HAVELSAN ile Airbus A320 NEO/CEO Tam Uçuş Simülatörü (FFS) sözleşmesi imzalayarak eğitim altyapısını genişletiyor. Bu işbirliği, Türkiye’nin havacılık sektöründe önemli bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor.

Sözleşme kapsamında HAVELSAN, IFTC’ye 3 farklı motor tipi ile Airbus A320 NEO/CEO simülatörünü sağlayacak. Bu simülatör, Türkiye’de üretilen ilk tam uçuş simülatörü olma özelliğini taşıyor ve HAVELSAN’ın küresel havacılık sektöründeki konumunu da güçlendiriyor.

IFTC, İstanbul ve Antalya’da bulunan 2 eğitim merkeziyle Türkiye’nin ilk bağımsız simülatör eğitim merkezi olma özelliğini taşıyor. Merkezlerde halihazırda Airbus A320 ve Boeing B737NG uçak tiplerini kapsayan 5 tam uçuş simülatörü bulunuyor. Bu yeni simülatör ile birlikte IFTC’nin simülatör kapasitesi ve eğitim hizmetleri genişleyecek ve eğitim merkezlerindeki altyapı da güçlenecek.

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, bu işbirliğinin havacılık endüstrisine en son teknoloji ile eğitim çözümleri sunma taahhüdünde önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade ediyor. Nacar, “Birlikte, pilotların eğitim deneyimini yükseltmeyi ve dünya çapında havacılık mükemmelliğinin ilerlemesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” diyor.

IFTC Genel Müdürü Cengiz Arbaç ise bu yatırımın Türkiye’nin önde gelen üreticisi HAVELSAN’dan tam uçuş simülatörü temin ederek havacılık eğitiminde mükemmeliyete olan taahhüdünde önemli bir ilerleme olduğunu belirtiyor. Arbaç, “Bu stratejik karar, yalnızca yurt içi ve yurt dışı müşterilerimiz için standartları yükseltmeye olan bağlılığımızı yansıtmakla kalmamakta, aynı zamanda HAVELSAN’ın küresel havacılık endüstrisinde önemli bir oyuncu olarak ortaya çıkacağına olan güvenimizi de ifade etmektedir” diyor.

HAVELSAN Airbus A320 NEO/CEO simülatörünün kurulumu 2024 yaz sezonunun başında gerçekleşecek. Bu yatırım ile birlikte Türkiye’nin havacılık eğitim altyapısı güçlenecek ve Türk pilotların uluslararası standartlarda eğitim almaları sağlanacak.

Uzaydan Lazerle Mesaj: Optik İletişim Çağı Başlıyor!

Lazerle Mesaj Gönderme Rekoru: NASA’nın Psyche uzay aracı, 225 milyon kilometre uzaklıktan Dünya’ya lazerle mesaj göndererek çığır açan bir başarıya imza attı. Bu gelişme, uzay iletişiminde yeni bir çağın başlangıcını müjdeledi ve optik iletişimin potansiyelini […]

Bilişim Vadisi: Türk Girişimcilere Tam Destek, Teknolojiye Yatırım ve Uçan Araba

Bilişim Vadisi, bünyesinde faaliyet gösteren firmaları uluslararası arenada daha rekabetçi hale getirmeyi ve Türkiye’ye yüksek katma değerli ürünler kazandırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda, çeşitli programlar ve yatırımlar ile Türk girişimcilere tam destek sunuluyor. Bilişim Vadisi Genel […]

Threads Uygulaması Türkiye’de Kapatıldı

Meta’nın Twitter’a rakip olarak piyasaya sürdüğü ve 150 milyon aylık aktif kullanıcısıyla dünya çapında milyonlarca kullanıcıya ulaşan Threads uygulaması, Türkiye’de erişime kapandı. Rekabet Kurumu’nun Meta’nın hakim konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle verdiği geçici tedbir kararı sonucu […]