Threads Uygulaması Türkiye’de Kapatıldı

Meta’nın Twitter’a rakip olarak piyasaya sürdüğü ve 150 milyon aylık aktif kullanıcısıyla dünya çapında milyonlarca kullanıcıya ulaşan Threads uygulaması, Türkiye’de erişime kapandı. Rekabet Kurumu’nun Meta’nın hakim konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle verdiği geçici tedbir kararı sonucu uygulama 29 Nisan 2024 tarihi itibarıyla Türkiye’de kullanılamıyor.

Threads, 2023 Temmuz ayında tüm dünyada kullanıma açılmış ve kısa sürede büyük ilgi görmüştü. Uygulama, 2 saat içinde 2 milyon, 5. günün sonunda ise 100 milyon kullanıcıya ulaşmayı başarmıştı. Son verilere göre ise Threads’in 150 milyon civarında aylık aktif kullanıcısı bulunuyordu.

Rekabet Kurulu, Meta’nın Threads ve Instagram uygulamalarını bağlayarak hakim konumunu kötüye kullandığı şüphesi üzerine soruşturma başlatmış ve bu kapsamda 28 Mart 2024 tarihinde geçici tedbir kararı vermişti. Kurul, Meta’nın Instagram hesaplarına dayalı Threads profili oluşturan kullanıcıların verilerini onayları olmadan birleştirmesinin telafisi güç zararlara yol açabileceğini değerlendirmiş ve bu nedenle uygulamanın geçici olarak durdurulmasına karar vermişti.

Meta, Rekabet Kurulu’nun kararına itiraz etmiş ve Threads’i en kısa sürede tekrar Türkiye’de sunmayı umduklarını açıklamıştı. Ancak şu ana kadar uygulama ile ilgili herhangi bir güncelleme gelmedi.

Threads’in Türkiye’de kapatılması, milyonlarca kullanıcıyı etkiledi. Platformda aktif olan kullanıcılar, Threads’e alternatif olabilecek diğer uygulamalara yönelmeye başladı.

Bu gelişme, Rekabet Kurumu’nun dijital platformlara yönelik denetimlerinin sıkılaştığını ve hakim konumda olan firmaların bu konudaki yükümlülüklerine uymasını gözettiğini gösteriyor.

Bilişim Vadisi: Türk Girişimcilere Tam Destek, Teknolojiye Yatırım ve Uçan Araba

Bilişim Vadisi, bünyesinde faaliyet gösteren firmaları uluslararası arenada daha rekabetçi hale getirmeyi ve Türkiye’ye yüksek katma değerli ürünler kazandırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda, çeşitli programlar ve yatırımlar ile Türk girişimcilere tam destek sunuluyor. Bilişim Vadisi Genel […]

Termal Akımla Havalanacak İHA’lar: Daha Az Enerji, Daha Uzun Uçuş Süresi

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mecit Yaman, termal akımları kullanarak havalanacak insansız hava araçlarının (İHA) geliştirilmesine öncülük ediyor. Bu proje sayesinde İHA’lar daha az enerji ile daha uzun süre havada kalabilecek ve bu […]

Uzayın Derinliklerine Objektif Tutuyor: Astrofotoğrafçı Can Rıfat Turcan

Evrenin gizemleri hala çözüm beklerken, astrofotoğrafçı Can Rıfat Turcan, video ve fotoğraflarıyla bu gizemi aydınlatmaya çalışanlardan biri. Günlerce emek verip çektiği fotoğraflar ve videolar, kainatın nefes kesici güzelliğini gözler önüne seriyor. Gökyüzünün Gizemleri Fotoğrafa Dönüşüyor […]