Yenilenmiş akıllı telefon satışları rekora koşuyor!

Covid-19 pandemisi, tüm dünyanın cep telefonu satın alma şeklini değiştirdi. Son çalışma tüketicilerin, cihazlarını daha uzun süre kullandıklarını, sıfır cihaz satın alma olasılıklarının daha düşük olduğunu ve yenilenmiş telefon satın alma konusunda daha rahat olduklarını ortaya çıkardı.

CCS Insight’ın İngiltere’deki kullanıcıları ele alan yeni araştırması, mobil cihaz satın alma anketine katılanların yüzde 75’inin, mevcut telefonlarını öncekinden daha fazla kullandıklarını ve tüketicilerin yüzde 33’ünün, eski telefonları hasar gördüğü veya çalışmadığı için yeni bir telefon satın aldığını gösterdi.

Yenilenmiş akıllı telefon satışlarına iPhone ve Samsung hükmetti

İstatistik, üreticilerin mevcut telefonlarından memnun olduklarında, özellikle de üst düzey akıllı telefonların ortalama satış fiyatının artmasından dolayı kullanıcılara satış yapmada yaşadıkları zorluğu ortaya çıkardı. Ankete katılanların üçte biri, almayı düşündükleri telefonun stokta kalmadığını ve bu nedenle beklemeye karar verdiklerini söyledi.

Tüketicilerin cihazlarını geri dönüştürmeye ve yeni bir cihazdan para kazanmaya ya da yeni teknolojiyi daha düşük bir fiyata almayı istemesi, daha fazla insanın yenilenmiş telefonlara yönelmesiyle sonuçlandı.

Ankete katılanların neredeyse yarısı, geçen yıl cep telefonu sattıklarını veya kısmen değiştirdiklerini söylerken, yenilenmiş cihazlar şu anda Birleşik Krallık’ta kullanılan tüm akıllı telefonların %7’sini oluşturdu. Ankete katılanların dörtte üçü bir iPhone veya Samsung cihazı tercih ederken, üçte ikisi ise eski üreticisine sadık kaldı ve bu oran, Apple kullanıcıları arasında %80’e çıktı.

CCS Insight’ta tüketici direktörü Kester Mann, “Anket, Birleşik Krallık tüketicilerinin mobil cihazları ve hizmetleri satın alma biçimindeki önemli değişiklikleri vurguluyor.” ifadelerini kullandı.

Eski cihazların değiştirilmesi, gelişen ikincil telefon pazarı, online satın alma eğilimi, yeni satış kanalları, çevresel hususlar ve uzayan değişim döngüleri gibi birçok faktör akıllı telefon pazarını şekillendiriyor. Yeni ve mevcut tedarikçilerin rekabette bir adım önde olmak için bu değişikliklere yanıt vermesi gerekiyor.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.