Microsoft, yeni nesil Xbox konsolları için geliştirmelerine devam ediyor. Bu doğrultuda şirket, Xbox Series X ve S için Dolby Vision oyun deneyimi sağlanacağını doğruladı.

Microsoft, Xbox Insider programını kullanıcıların Dolby Vision oyunlarını erken denemelerine izin verecek şekilde genişletiyor. Ancak henüz hangi oyunların destekleneceği tam olarak belli değil.

Yeni nesil Xbox konsollarına gelecek Dolby Vision özellikleri 

Dolby‘nin video formatı, gelişmiş resim kalitesi sağlayan yüksek dinamik aralığı destekliyor. İlk etapta Xbox Series beta testçilerinin kullanabileceği güncelleme, düşük video gecikmesi, ALLM, VRR ve diğer özellikleri kapsıyor. ALLM yani otomatik düşük gecikme moduyla kullanıcılar izledikleri şeylere göre uygun modları seçebilecek. Daha yumuşak eylem sağlayan değişken yenileme hızı VRR ise, takılmaları en aza indiriyor.

Söz konusu gelişme ile Dolby Vision desteği oyunlarda ilk kez sunulmuş olacak. Ancak yeni nesil Xbox Series konsollar halihazırda HDR akış uyumluluğuna sahip olduğundan bu konsollar açısından büyük bir yenilik fark etmeyecek.

Bir başka önemli konu ise hangi oyunların Dolby Vision ile destekleneceği. Bir Microsoft sözcüsü, Dolby Vision‘da hangi oyunların bulunacağını söylemeyi reddetti. Sözcü, gerekçe olarak şu ifadeleri söyledi:

“İş ortağı planlarımızdan hiçbirini bozmayacak olsa da şu anda bunu söylemem. Şimdilik sadece oyunların geliştirilmekte olduğunu ve güçlü bir oyun kütüphanesi oluşturmak için stüdyolarla ilişkilerimizi geliştiriyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here