Mobil

Xiaomi, yeni parmak izi tarayıcı patenti aldı

Ekran altı parmak izi tarayıcıları, 2018‘den beri amiral gemisi Android pazarının önemli bir noktasına oturdu. Yine de bu alanda yenilik yapmak biraz zor olduğu için teknoloji pek ilerleme kaydedemedi. Yakın zamanda Xiaomi tarafından bir parmak izi tarayıcı patenti başvurusunda bulunuldu.

Xiaomi, ekranın her yerinden parmak izi tarama teknolojisinin patentini aldığını açıkladı. Bu son kullanıcı için güzel bir haber niteliği taşıyor. Çünkü artık telefonunuzun kilidini açmak için birçok kez denemenize gerek kalmıyor. Bu noktada parmağınızı ekran altı parmak izi tarayıcısına doğru şekilde yerleştirmeniz istenmiyor.

Xiaomi, kızıl ötesi ışık verileriyle parmak izini haritalıyor

Xiaomi, kapasitif dokunmatik ekran katmanının altında ve normal AMOLED ekranın üzerinde birtakım kızılötesi LED ışığına sahip olacak şekilde teknolojinin nasıl çalışacağını sergiledi. İlk olarak, kullanıcı ekranda parmak izini taramak istediğinde parmağıyla ekrana dokunuyor ve kapasitif dokunmatik ekran parmak ucunun konumunu ve şeklini kaydediyor. Ardından kızılötesi LED ışıklar ekrandan ışık yayıyor.


Xiaomi’nin parmak izi tarayıcı patenti

Kızılötesi ışık parmak ucuyla temas ettikten sonra geri yansıtılıyor. Ardından ışık alıcılarına ulaşıyor. Kızılötesi ışık verileri parmak izini haritalamak için kullanılıyor. Sonra kullanıcının kaydedilenle aynı olup olmadığını karşılaştırıyor. Eğer aynıysa ekranın herhangi bir yerinden telefonun ekranı açılıyor.

Huawei, Ağustos 2020‘de Çin, Avrupa, ABD, Japonya, Kore ve Hindistan olmak üzere altı pazarda kendi tam ekran parmak izi teknolojisinin patentini sundu. Yine de şirkete yönelik tedarik yatırımlarından kaynaklanan teknoloji henüz açıklığa kavuşmadı. Xiaomi‘nin bu teknolojiyi yakında akıllı telefon pazarına getirmesi beklentileri var. Ancak henüz zamanı konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Sizler Xiaomi tarafınan alınan yeni parmak izi tarayıcı patenti hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.