Mobil

Xiaomi Mix 5, rekor şarj müddetiyle gelebilir!

Xiaomi, hızlı şarj geliştirme endüstrisindeki en büyük oyunculardan biridir. Şirket şu anda 120W hızlı şarj teknolojisine sahip ve cihazları da bunu aktif bir şekilde kullanıyor. Ancak var olanı geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor.

Ortaya atılan iddialara göre Xiaomi şu anda 100W’ın üzerinde flaş şarj adını verdiği bir teknolojiyi geliştirmekle uğraşıyor. Ayrıca şirket, pil kapasitesini de büyütmek istiyor. Yani cihazın pil ömrü ve şarj hızı aynı anda garanti edilecek.

Xiaomi, telefonlarını 10 dakikada şarj edecek!

Şirketin bugüne kadar çıkardığı en gelişmiş modeli olan Xiaomi 12 ailesi halihazırda 120W gücündeki bir adaptörle şarj olabiliyor. Ailenin standart modeli bu yıl piyasaya çıkacak olsa da Ultra versiyonu 120W hızlı şarj desteğiyle Mart veya Nisan ayı gibi satışa çıkacak.

Fakat sızdırılan bilgiler doğruysa bahsettiğimiz flaş şarj teknolojisi bu cihazlara yetişmeyecek. Dolayısıyla şirketin bu özelliği pek çok yeniliği beraberinde tanıttığı Mix ailesinin yeni üyesiyle birlikte sunması bekleniyor. Bu da muhtemelen Xiaomi Mix 5 olacak.

İddialar doğruysa, flaş şarj teknolojisini amiral gemisi modellerinde en erken 2022’nin ikinci yarısında göreceğiz. Tabii burada cihaza göre değişen hız seçenekleri sunulacak. Fakat beklenti var olan 120W’ın 15 dakikalık şarj süresinin altına inileceği yönünde.

Xiaomi daha önce 11 Pro’nun geliştirilmiş bir versiyonunun 200W gücündeki hızlı şarj ile bataryasını doldurabildiğini göstermişti. Üstelik cihaz yüzde 0’dan yüzde 100’e sadece 8 dakikada doluyordu. Dolayısıyla aslında bu 10 dakikanın altındaki ilk kablolu şarj olarak kabul ediliyor. Fakat bu noktada bataryanın büyüklüğü de oldukça önem arz ediyor.

Şirket daha önce duyurduğu üzerinde çalıştığı bir diğer sistem olan “halka şeklindeki soğuk pompa soğutma sistemi” ile birlikte bu 200W’lık hızlı şarj adaptörünün ve telefonun ısınma oranını büyük ölçüde kontrol etmeyi planlıyor. Bu sistem güvenlik önlemleri açısından büyük önem taşıyor.

Batarya teknolojisindeki gelişmeler nispeten daha yavaş ilerliyor olsa da hızlı şarj konusunda yaşanan ilerleme, sorunlarımıza çözüm olabilir. Yani aslında 2 gün veya 1 hafta boyunca bataryası tükenmeyen kocaman bir telefona ihtiyacımız yok. Hatta flaş şarjdan sonra nispeten küçük boyutlu ve pilli telefonlar daha avantajlı olabilir. Örneğin, yalnızca 4-5 dakikada 0’dan 100’e doldurabileceksiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!