Twitter görüntü kalitesi 1080P’ye çıkıyor: Bir şartla!

Her sosyal medya uygulamasında olduğu gibi Twitter platformunda da video paylaşılabiliyor, fakat videonun kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun, Twitter’a yüklendiği zaman sunucuda otomatik olarak sıkıştırılıyor. Bu durum doğal olarak kalitenin bir miktar düşmesine sebep oluyor. Şirket bu sorunu ortadan kaldırmak için önemli bir adım attı.

Twitter, video kalitesi 1080P’ye çıkardı

Sosyal medya platformlarına gelecek yenilikleri önceden açığa çıkaran Alessandro Paluzzi’nin paylaşımına göre Twitter, video kalitesini 1080P’ye yükseltti. Test sürecine başlanan yeni özellik sayesinde kullanıcılar Twitter’ın masaüstü sürümü aracılığıyla Full HD 60 FPS kalitedeki videoları paylaşabilecekler.

Fakat problem şu ki Twitter, bu özelliği aylık abonelik sistemiyle çalışan Blue hizmeti kapsamında sunuyor. Blue yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanıma açık olduğundan, Türkiye’deki kullanıcılar en azından şimdilik (parasını ödeyerek de olsa) 1080P kalitede video paylaşamayacaklar.

Twitter, Blue’nun sevilen özelliklerinden ‘Sohbet Sabitleme’yi ücretsiz hale getirmiş ve Android, iOS ve Web sürümünde kullanıma açmıştı. Dolayısıyla 1080P video yükleme desteğinin de önümüzdeki aylarda Twitter Blue kapsamından çıkıp ücretsiz olma ihtimali yok değil. Ancak şirketin bu konudaki yol haritası maalesef bilinmiyor.

Twitter Blue’nun diğer özellikleri arasında Tweet Geri Alma, Reklamsız Makaleler, En Popüler Makaleler, Okuyucu, Yer İşareti Klasörleri, Gezintiyi Kişiselleştirme, Uygulama Teması ve 10 dakikaya kadar video yükleme yer alıyor. Hizmet Türkiye’de erişime açıldıktan sonra tahminen 50 TL’ye yakın bir fiyatla satın alınabilecek.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir