Mobil

Türkiye’de telefon değiştirme sıklığı ne? İşte araştırma sonuçları!

Özellikle son 3 yıldır yaşanan pandemi ve karantina sürecinde, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de teknoloji ve akıllı telefon kullanım sıklığı oldukça artmış durumda.

Twentify tarafından Türkiye’de yapılan Teknoloji ve Elektronik Ürünler Araştırması, Türk insanının telefon değiştirme sıklığı, elektronik aletlere olan ilgisi ve vazgeçemedikleri ev aletleri gibi birçok farklı alanda veriler ortaya koyuyor.

Akıllı telefon değiştirme sıklığı değişkenlik gösteriyor

2016 yılında DORinsight isimli firmanın yaptığı bir araştırmada, Türkiye’de akıllı telefon değiştirme sıklığının2.5 yıl olduğu yönündeydi. Ancak görünen o ki değişen ekonomik şartlarla birlikte telefon değiştirme sıklığında bir artış yaşanmış görünüyor. Buna göre Türkiye’de kullanıcıların son telefonlarını alma ortalaması 1.7 yıl olarak görülüyor.

Yukarıdaki tablodan da görebileceğiniz üzere Türkiye’deki kullanıcılar son 10 yılda ortalama 4 telefon değiştiriyorlar. Bir diğer istatistiğe göre kullanıcılar son telefonlarını ortalama 1.7 yıl önce satın almış durumda. Yapılan araştırmada akıllı telefon kullanıcılarının yüzde otuzu ise son telefonunu altı aydan daha kısa bir süre önce satın almış.

Araştırmada sorulan sorulardan biri de kullanıcıların telefon yenileme motivasyonlarının ne olduğu yönünde. Buna göre kullanıcıların yüzde 44’ü telefonunun kısmi sorunları olduğunda yenilemek istiyorlar. Yüzde 38’lik dilimse telefonları sadece tamamen bozulunca yenilemeye karar veriyor. Yüzde sekizlik dilimse sahip oldukları telefondan sıkılınca değişimi düşünüyor.

Peki sizler yayınlanan bu rakamlar hakkında neler düşüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir