Mobil

TikTok’un yeni CEO’su belirli oldu

Popüler video paylaşım platformu TikTok, sekiz ay süren karmaşanın ardından yeni CEO‘su ve COO‘sunu seçti. Platformun o dönemki CEO’su, ABD Başkanı Donald Trump‘ın hizmeti yasaklamakla tehdit etmesinin ardından görevi bırakmıştı.

TikTok, eski CEO’su Kevin Mayer‘in Trump yönetiminden gelen baskılar nedeniyle görevi bırakmasından bu yana geçici bir yönetim kuruluyla yoluna devam ediyordu. Ancak Cuma günü yaptığı açıklamayla şirket, hem yeni CEO’sunun hem de yeni COO’sunun belli olduğunu duyurdu.

TikTok’un geçici CEO’su, COO olarak kariyerine devam edecek

Yapılan açıklamaya göre ByteDance‘ın finans direktörü olan Shouzi Chew, yeni TikTok CEO’su olacak. Chew ayrıca ByteDance‘daki CFO görevini de sürdürecek. Kısa bir dönem Disney‘de yöneticilik yapan Kevin Mayer’in Ağustos 2020’deki istifasından beri geçici olarak platformun başında olan Vanessa Pappas ise, TikTok’un baş işletme görevlisi (COO) olarak kariyerine devam edecek.

Yeni TikTok CEO’su Shouzi Chew (Solda).

Pappas, Los Angeles’ta kalırken yeni CEO Chew, Singapur’daki ofisinden çalışmalarına devam edecek. Pappas basın açıklamasında TikTok’un yolcuğunun yeni başladığını vurgularken, ByteDance CEO’su Yiming Zhang da şu ifadeleri kullandı:

“Shouizi ve Vanessa’nın liderlik ekibi, sürekli büyüme için zemin hazırlıyor. Shou, ilk yatırımcılarımızdan biri olan ve on yıl boyunca teknoloji sektöründe çalışan bir ekibe liderlik ederek şirket ve endüstri hakkında derinlemesine bilgi getiriyor. Kendisi yönetim ve uzun vadeli iş girişimleri gibi alanlara odaklanarak ekibe derinlik katacak.”

TikTok, geçen yıl Mayer’i CEO’luk pozisyonuna getirdi. Bu süreçte eski Başkan Donald Trump ve yönetimi ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle uygulmayı yasaklamaya ve Oracle ile Walmart‘a satmmaya zorlamaya çalıştı. Yeni Başkan Joe Biden ise, Çinli teknoloji şirketlerinin ulusal güvenlik tehditlerini gözden geçirirken bu girişimi askıya aldı.

Mart ayında ByteDance CFO’su olan Chew, şirkete katılmadan önce DST, Goldman Sachs ve 2018’de halka açılan akıllı telefon üreticisi Xiaomi‘de üst düzey yöneticilik yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir