iPhone kullanıcıları ilk kez Siri hizmetini açtığında, yapay zekaya sesinin nasıl olduğunu öğretmek için belirli cümleler söyler. Ancak Apple bu özelliği genişletmek için çalışmaya başladı. Zira şirket, kötü niyetli bazı kişilerin Siri’yi ses taklidi ile kandırdığını keşfetti.

Patently Apple tarafından keşfedilen bir patente göre şirket, bir sahtekarın sesini görmezden gelmeyi öğrenecek bir Siri özelliği üzerinde çalışıyor.

Siri, Apple cihazları için güvenliği arttırıyor

Apple’ın yeni patentine göre Siri yakında aldatıcı sesleri tespit etmek için telefonun ivmeölçer özelliğinden yararlanacak. Bu sayede kullanıcı “Hey Siri!” komutu verdiğinde yapay zeka, bu sesin cihaz sahibine ait olup olmadığını tespit edecek. Onun sesini taklit eden kişileriyse otomatik olarak algılayacak.

Akıllı telefonunuz kilitliyken Siri özellikleri otomatik olarak kısıtlanıyor. Bu yüzden cihaz kilit halinde olduğu sürece bir sahtekarın size bu yolla zarar verme olasılığı epey düşük. Fakat kilitli değilken; yahut olası diğer tehlikelere karşı yine de ek güvenlik önlemleri almakta fayda var.

Apple bu patent için daha çok AirPod cihazlarına odaklanmış durumda. Fakat beklenen yenilik kabul edildiği takdirde iPhone, iPad, HomePod mini ve daha birçok cihazda uygulayacak.

Öte yandan şirket ilerleyen dönemlerde bu patentten tamamen vazgeçme yoluna da girebilir. Zira Apple’ın şimdiye kadar patentini alıp uygulamadığı çok sayıda özellik bulunuyor. Söz konusu özelliğin hayata geçip geçmeyeceği ise ilerleyen zamanlarda belli olacak.

Peki ya siz Apple’ın bu güvenlik odaklı özelliğiyle ilgili neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here