Sadece Samsung değil, pek çok teknoloji üreticisi son yıllarda çevreciliğe maksimum özeni göstermeye çalışıyor. Şirketler karbon nötr olma iddialarını yıldan yıla raporlarla güçlendiriyor ve çevreci olabilmek için de birbirleriyle yarışıyor. Bu bazen, akıllı telefon kutularından şarj aletlerinin kaldırılması gibi bizi biraz üzen olaylara sahne olsa da Samsung çevrecilik için bir adım daha attı.

Samsung, akıllı saat kordonlarını elma kabuğundan üretmeye başladı

Bazen teknoloji şirketlerinin ürettikleri çözümler kulağa garip gelebiliyor ama Samsung’un yeni ürünü başta hepinize garip gelecek. Sami Miro adlı tasarımcının Samsung için ürettiği yenilikçi tasarımlardan bir tanesi olan elma kabuğu kordun, gerçekten de satışa sunuldu. Galaxy Watch 4 için sınırlı sayıda olarak raflara taşınan kordonların fiyatı ise 39.99 dolar. Üretildikleri malzemeye rağmen oldukça şık göründüklerini de söyleyebiliriz.

Bu çevreci üretim yöntemiyle iyi tasarımlardan ödün verilmediği için Galaxy Watch serisinin sonraki modellerinde kutudan çıkan kordonların elma kabuğundan üretilmesi güzel olabilirdi. Zira karbon ayak izini azaltmak için saat kordonlarımızın malzemesini değiştirmek bile büyük etki yaratabiliyor.

Samsung’un çevrecilikle ilgili adımları ilk değil, geçen yıldan beri; Çin, ABD ve Avrupa’daki tesislerinde yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanıyorlar. Teknoloji geleceğimiz olsa da bunu geliştirirken doğaya büyük zararlar verebiliyoruz, bu yüzden teknoloji devlerinin çevrecilikle ilgili adımlar atması bizi mutlu ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here