Mobil

Samsung, tam 200 bin sefer katlanabilen ekran geliştirdi!

OLED ekran endüstrisinin en büyük markalarından biri olan Samsung, katlanabilir ekranlar konusunda yeni bir kilometre taşını geride bıraktı. Huawei’nin Mate X hamlesine verdiği Galaxy Fold cevabıyla katlanabilir akıllı telefonlar konusunda da söz sahibi olmayı planlayan Güney Koreli şirket, şimdi de tam 200 bin kez katlanıp açılabilen bir OLED ekran geliştirdi.

Samsung, tam 5 yıllık ömür vadediyor

Küçük ekranlı OLED ekran üretiminde piyasanın lideri konumundaki Güney Koreli teknoloji devi, yaptığı yeni bir duyuruyla yeni nesil katlanabilir OLED ekranlarını duyurdu. Galaxy Fold ve Galaxy Z Flip serisinin ardından piyasaya yeniden katlanabilir bir amiral gemisi ile gelmeyi planlayan Samsung, bu kez OLED ekranının katlanabilirlik ömrünü artırarak dikkat çekti.

Yapılan basın açıklamasında, Samsung tarafından tasarlanan OLED ekranın, 100 kere katlanıp açıldığı aşırı günlük kullanımda dahi yaklaşık 5 yıllık bir ömrü olacağı belirtiliyor. Bununla birlikte ekran, UTG olarak da adlandırılan ve sadece bir saç teli kalınlığında bir cam korumayla gelecek. UTC isimli bu ince cam, hem katlma ömrünü uzatıyor hem de cihazı dış etmenlerden koruyor.

Samsung tarafından üzerinde durulan bir başka konu da katlanabilir ekranın bükülme yarıçapı. Yeni nesil katlanabilir OLED ekran, 1.4 mm katlama yarıçapına sahip ve bu sayede hem katlma esnasındaki baskının azaltılması sağlanıyor hem de yapım maliyetleri düşürülmüş oluyor. Samsung’un önümüzdeki dönem takvimine göz atıldığında, ekranın kullanılabileceği yeni nesil katlanabilir akıl telefonların piyasaya çıkacak ilk ürünler olduğunu söyleyebiliriz.

Peki sizler Samsung tarafından duyurulan katlanabilir OLED ekranlar hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

SDN Yorumları 0 Yorum

Yorum Yap İptal

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Δ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir