Mobil

Samsung, insan gözü kalitesinde kamera sensörü geliştiriyor!

Samsung, RGBW renk modeline sahip ilk ISOCELL kamera sensörü üzerinde çalıştığını doğruladı. Tecno Mobile tarafından düzenlenen bir web seminerinde gelişmeyi duyuran şirket, sensörü ISOCELL GWB olarak adlandırdı. Samsung’un yeni jenerasyon sensörünün 64 megapiksel çözünürlüğe sahip olacağı da resmen doğrulandı.

Samsung, 64 megapiksel ile beklentileri aştı

ISOCELL GWB, Samsung Electronics Çin’in Başkan Yardımcısı ve Ar-Ge Başkanı tarafından ‘insan gözüne en çok benzeyen kamera sensörü’ olarak adlandırıldı. Samsung cephesinden gelen açıklamaya göre bu derece kaliteli bir görselliğin sunulabilmesi, yeni nesil beyaz pikselli sensörün ışık hassasiyetini artırması sayesinde mümkün oldu. Böylelikle, RGBW renk filtresiyle düşük ışıkta da mükemmele yakın fotoğraflar çekilebilecek.

Samsung, yeni jenerasyon kamera sensörünü ünlü Çin menşeli şirket Tecno Mobile ile birlikte geliştirdi. Bu anlamda Tecno, bu yeni nesil kamera sensörünü barındıran ilk akıllı telefonları gelecek yılın ikinci çeyreğinde piysaya sürecek. Samsung, bu anlaşmanın Tecno ile sınırlı olmadığını ve diğer akıllı telefon geliştiricilerine de sunulacağını belirtti. Buna karşın Çinli şirket, yeni kamera sensörünü ilk kullanan firma olacak.

Bununla birlikte, Samsung’un şu anda üzerinde çalıştığı tek sensör 64MP RGBW sensörü değil. Gelen söylentilere göre, GWB’nin piyasaya sürülmesinden sonra 50MP RGBW sensörünün de gelecek yıl içerisinde duyurulması bekleniyor.

Gelelim yeni jenerasyon sensörün çıkış tarihine… ISOCELL GWB, Galaxy S22’nin daha önce sızdırılan kamera özelliklerine uymuyor. Nitekim S22 Ultra’nın 108 megapiksel, S22 ve S22 Plus’ın ise 50 megapiksel sensörler kullanacağı söylenmişti. Bu anlamda 64 megapiksellik bu ‘insan gözü kalitesinde’ kamera sensörünün Şubat ayında düzenlenecek olan Galaxy Unpacked etkinliğinde görücüye çıkmasını bekliyoruz.

Peki sizler bu yeni nesil kamera sensörü ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.