Mobil

Samsung CEO’su can sıkan sorun için özür diledi!

Samsung, 9 Şubat tarihinde düzenlediği Unpacked etkinliğinde Galaxy S22, Galaxy S22 Plus ve Galaxy S22 Ultra telefonlarını tanıtmıştı. Bu cihazların piyasaya sürülmesinden bir süre sonra telefonlarda Oyun Optimizasyon Hizmeti (GOS) ile birlikte yüklenmiş olarak geldiği görüldü. Daha sonra ise 1.000’den fazla uygulama ve oyun performansının düştüğü ortaya çıktı.

Galaxy S22 serisi kullanıcıları, performansın düşmesini engellemek için Oyun Optimizasyon Hizmeti’ni devre dışı bırakmak istediler fakat bunu yapamayacaklarını öğrendikten sonra şikayet etmeye başladılar. Teknoloji devi, bunun ardından telefonlara güncelleme göndererek bu sorunun çözüleceğini söyledi. Samsung CEO’su ise bugün düzenlenen hissedarlar toplantısında bu konuyla ilgili birçok açıklama yaptı. Haberin ayrıntılarına hep birlikte göz atalım.

Samsung, sorunu kabul etti ve özür diledi

Samsung’un sorunu çözmek için telefonlara Oyun Performans Yönetim Modu ekledi. Fakat bu güncelleme birçok ülkeye ulaşamadı. Bu yüzden bazı Galaxy S22 kullanıcıları, Oyun Optimizasyon Hizmeti’nin tamamen kaldırılmasını istedi. Güney Koreli Adil Ticaret Komisyonu ise bu konu için araştırma yapmaya başladı.

Samsung’un bugün düzenlediği 54. yıl hissedarlar toplantısı düzenledi. Samsung CEO’su JH-Han Galaxy S22 uygulaması kısıtlama sorunu için hissedarlardan özür diledi. Ardından müşterilerin uygulama ve oyun performansı konusundaki endişelerini anlayamadığını söyledi. Han, Oyun Optimizasyon Hizmeti’nin yalnızca cihazları optimize etmek için tasarlandığını maliyet düşürmek için olmadığını belirtti.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce CEO’nun yaptığı açıklamalarda ve müşterilerin endişe ettiği konusundaki düşüncelerinde haklı mı? Düşüncelerinizi yorum yapabilir ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.