Safari kullanıcıları dikkat! Bilgileriniz tehlikede olabilir

Bir Apple cihazda çalışan en iyi tarayıcının Safari olduğu söylenir. Özellikle de donanımı tanımak konusunda epey başarılı olan Safari, pek çok Apple kullanıcısının tercihi konumunda. Bu hızlı ve sade tarayıcıyı kullananlardansanız size endişelenmeniz gereken bir haberimiz olabilir. Safari’de keşfedilen açık, oturum açtığınız Google hesabınızla ve son ziyaret ettiğiniz sitelerle ilgili bilgileri etrafa saçıyor.

Safari 15 sürümünü kullananların verileri etrafa saçılıyor

Birtakım geliştiricinin araştırmasıyla keşfedildi ki bu sürüm ile bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde, o site verilerinizi rahatlıkla görebiliyor. İster Mac’te, ister iPhone’da kullanıyor olun; bu açık herhangi bir platformdaki Safari kullanıcılarını kapsıyor. Bu veriler Google hesabınızın kullanıcı kimliğinden ve son ziyaret ettiğiniz sitelerle ilgili oluşturulan veri havuzunuzdan oluşuyor. Hatta bu korkunç açığın neleri kopyaladığını görmeniz de mümkün. Aşağıdaki adımları takip ederek hangi verilerinizin görülebildiğini öğrenebilirsiniz.

  • iOS, iPadOS ya da macOS yüklü bir cihazda olduğunuzdan emin olun.
  • Safari’nin son sürümü ile bu sayfayı açın.
  • Açılan sayfada Google ID’nizi ve ziyaret ettiğiniz sitelerle ilgili veritabanı bağlantılarını görüyorsanız bu veriler sızdırılabiliyor demektir.

Bu açık sayesinde tüm güncel Apple cihazlardan veri çalınabiliyor. Görüntülediğiniz sorgulama sitesinin yapımcısı, bu hatayı 28 Kasım’da Apple’a rapor ettiğini bildirdi. Ancak aradan geçen süreye rağmen Apple’dan bir dönüş ya da güncelleme gelmemiş.

Ziyaret ettiğiniz sitelerin verilerinize erişmesini istemiyorsanız bunun şu anda bir çözümü yok. Safari kullandığınız sürece potansiyel olarak tehlikede olacaksınız. Safari’deki bu açığı kapatan bir güncelleme gelene kadar Google Chrome gibi diğer tarayıcıları kullanmanız geçici bir çözüm etkisi yaratacaktır.

Eğer geçici olarak bile olsa Chrome kullanmak istemiyorsanız Safari’yi gizli modda kullanmanız da bir çözüm sayılabilir. Zira gizli sekme açtığınızda çerezler ve geçmiş kaydedilmiyor. Böylece ziyaret ettiğiniz sitelerin verilerinizi görmesini engellemiş olursunuz. Ancak bu yöntemi kullandığınızda hiçbir sitede hesabınıza giriş yapamamış olacaksınız. Bu da internet deneyiminizi sarsabilecek bir durum.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.