Rusya’nın Ukrayna için askeri planı TikTok’ta ifşa edildi!

Viral dans videolarıyla bilinen TikTok ayrıca amatör araştırmacılar tarafından Ukrayna sınırı boyunca Rus askeri planlarının izini sürmek için de kullanılıyor. Bu araştırmacılar arasında, Rusya ve Ukrayna merkezli Çatışma İstihbarat Ekibi (CIT) var.

CIT, adından da anlaşılacağı gibi, sosyal medya ve uydu görüntüleri gibi kamuya açık verilerden yararlanan bir bilgi toplama yöntemi olan açık kaynaklı istihbarat uyguluyor. Grubun çekirdek üyelerinden biri olan Kirill Mikhailov, “Temelde bir grup bağımsız blog yazarı, araştırmalarıyla askeri teçhizat meraklılarının ilgisini çekiyor.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna istihbaratı sosyal medyadan takip ediliyor

CIT’in araştırmaları, Rusya’nın Ukrayna yakınlarındaki askeri yığınağına ilişkin 15 Ocak’ta yapılan bir analiz de dahil olmak üzere son aylarda geniş çapta alıntılandı.

Grubun çalışmaları, Atlantik Konseyi’nin Dijital Adli Araştırma Laboratuvarı’nın son yayınlarında da yer aldı. Özel istihbarat şirketi Jane’s’de analist olan Thomas Bullock, CIT’i şu anda Rusya’nın askeri birikimini izleyen en iyi gruplardan biri olarak lanse etti.

Biden yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek için bir bahane uydurabileceği konusunda uyardı, ancak Rusya bu suçlamayı reddetti. Tüm dünyaya yayılan bu gerilimin ortasında Mikhailov, CIT’in bazı verileri nasıl topladığını açıkladı.

Mikhailov, “Rusya’daki her tren bazı merkezi veri tabanlarına kaydedilir.” dedi. Bir trenin kalkışı, sosyal medya görüntülerine karşı kontrol edilir: Araştırmacıların görsel olarak trenlerin rotaları boyunca istasyonlarla eşleştirdiği çoklu fırlatma roket sistemleri, birlik taşıyıcıları ve tank taşıyan trenlerin videolarıyla dolu bazı Rusça TikTok hashtag’leri.

Araştırmacılar ayrıca bulgularını uydu verileriyle veya bazı durumlarda sosyal medya yorumlarıyla tamamlıyor. Mihaylov, TikTok’ta askeri videoların viral hale gelmesini “şanslı” bir durum olarak yorumluyor.

ABD kuvvetlerinin eski komutanı Robert Abrams’a göre, günümüzün küresel askeri ortamında saklanmak mümkün değil. Açık kaynak istihbaratı şimdi her zamankinden daha yaygın, artık herkesin bir cep telefonu var ve uydu görüntülerini elde etmek daha ucuz.

Abrams, “Askeri bir bakış açısından, konumunuzu ve hareketlerinizi nasıl koruyacağınızı ve yeteneklerinizin neler olduğunu gerçekten düşünmelisiniz. Kızılötesi radarla uçan uçaklar için endişelenmenize gerek yok, artık elinde bir cep telefonla gezenlerden endişelenmelisiniz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir