Çıkışıyla beraber rekorları altüst eden Resident Evil Village ilginç bir suçlamayla gündeme geldi. Hollandalı bir film yapımcısı, Capcom‘un filmlerindeki bir canavar tasarımını çaldığını iddia etti.

Kısa bir süre önce tüm zamanların en çok satan Resident Evil oyunu unvanını eline geçiren Village, hırsızlık iddiasıyla karşı karşıya. 2013 yapımı korku filmi Frankenstein’s Army’nin (Frankenstein’ın Ordusu) yönetmeni Richard Raaphorst, LinkedIn üzerinde paylaştığı gönderisinde Capcom‘un bir boss dövüşü için filmde yer alan bir canavarı kopyaladığını söyledi. Yönetmen çalınan konseptin, orijinalinde kafasına pervane takılı bir canavar olduğunu ifade etti.

Resident Evil Village benzer bir canavar tasarımına sahip

Frankenstein’s Army filminde, başında pervane olan devasa bir canavar, bir grup askere saldırıyor. Sonunda askerler de canavarı patlatarak yeniyordu. Village‘da da ana karakter Ethan Winters, benzer konsepte sahip ‘Strum’ isimli bir canavar ile oyunun sonlarına doğru kapışıyor.

Eurogamer‘a konuşan yönetmen, röportajında “Her şey bire bir benziyor. Filmdeki sahnenin aynısı. Ancak filmimde yakıt tüplerini kesmeniz gerekiyor. Eksik olan tek şey bu. Her şey alev alıyor ve sonra patlıyor. Kameranın dönme şekli, ortamlar, renk paletleri bile örtüşüyor. Sanki filmim için yapılan bir animasyon” dedi.

Rapphorst, Capcom‘un Resident Evil Village için canavarın tasarımını kullanma konusunda hiçbir zaman iletişime geçmediğini söyledi. Oyunun 7 Mayıs’ta çıkışının ardından insanların onu tasarım konusunda uyardığını ifade eden yönetmen, harika bir tasarım bulmanın gerçekten zor olduğunu ve hiçbir izin alınmadan yapılan bu işin bir nevi taciz olduğunu savundu.

Kopya iddialarına konu olan Frankenstein’s Army filmindeki yaratık.

Öte yandan Hollandalı yönetmen, Capcom‘dan herhangi bir telif ücreti beklemediğini, ancak potansiyel tazminat yolları için seçenekleri araştırdığını söyledi. Yönetmenin tazminat almak için filmi 2013’te finanse eden MPI Group ile birlikte çalışması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here