PUBG Mobile’ın düşüşü! 2022’nin en çok indirilen taşınabilir oyunları aşikâr oldu

Dijitalleşen dünyanın en önemli getirilerinden biri de akıllı telefonlar oldu. Her şeyin dijitale taşındığı 2022 yılında görevleri daha da artan bu cihazlar, günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Aynı zamanda mobil oyun sektörünün de devasa bir şekilde büyümesini sağladı. Böylelikle PC ve konsol platformları için oyun oynanabilecek uygun fiyatlı ve aynı zamanda dişli bir rakip ortaya çıktı.

En çok indirilen mobil oyunlar belli oldu

Mobil sektörün en önemli analiz araçlarından Sensor Tower, şubat ayının en çok indirilen mobil oyunlarını açıkladı. Paylaşılan listeye göre şubat ayının şampiyonu Garena Free Fire. Şubat 2021’e göre yüzde 22,7’lık bir artış yaşayan mobil oyun, toplamda 21,8 milyon indirmeye ulaştı. Oyunu en çok indiren ülkeler ise yüzde 41 ile Hindistan ve yüzde 9,4 ile Brezilya oldu.


En çok indirilen mobil oyunlar

Garena Free Fire’ın ardından mobil oyun sektörünün efsaneleri arasında yer alan Subway Surfers, 19,5 milyon indirme ile ikinci sırada yer aldı. Mobil oyuna en çok ilgi gösteren ülke yüzde 18,8 ile Hindistan olurken, Brezilya ise yüzde 7,8 ile ikinci sırada karşımıza çıktı. Sevilen Battle Royale oyunu PUBG Mobile, düşüşünü sürdürerek genel indirmelerde altıncı sıradan kendine yer buldu.

Küresel mobil oyun sektörü, Şubat 2022’de App Store ve Google Play Store’da 4,4 milyar indirme sayılarına ulaştı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 0,7 oranında artış kaydetti. Şubat ayında mobil oyunlara en çok ilgi gösteren ülke ise 670 milyon indirme ile toplam yüklemelerin yüzde 15’ini oluşturan Hindistan oldu. ABD, yüzde 8,7 ile ikinci ve Brezilya ise yüzde 7,8 ile üçüncü sıradan kendine yer buldu.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce mobil oyun sektörünün gidişatı nasıl? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.