Oyun

PlayStation 5 sahiplerinin beklediği güncelleme yayınlandı!

Sony’nin PS5 sistem yazılımı beta programı bugün dağıtıma başlıyor. Kullanıcıların uzun zamandır beklediği M.2 SSD yuvasına erişim izni nihayet güncelleme ile açılacak.

İlk PS5 beta sürümü, şu an için ABD, Kanada, Japonya, İngiltere, Almanya ve Fransa’daki belirli kullanıcılar için mevcut olacak. Beta yazılımı, baz arayüz geliştirmeleri ve özelleştirmeler içeriyor, ancak en büyük özellik M.2 SSD genişletme desteği olarak göze çarpıyor.

PS5 için M.2 SSD genişletme yuvasına izin veriliyor

Sony, depolama alanı genişletmesine izin veriyor ancak bu durum kullanıcılara biraz pahalıya patlayacak. Çünkü depolama alanını genişletmeniz için PCIe Gen4 destekli ve 5.500 MB/sn veya daha yüksek okuma hızlarına sahip bir M.2 SSD’ye ihtiyacınız olacak. Bu gereksinimleri karşılayacak diskler arasında Samsung 980 Pro, Western Digital SN850s ve birçok diğer modern M.2 SSD’leri sayabiliriz.

Ayrıca PS5’te M.2 SSD kullanmak için soğutma gereksinimlerini göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Sony, “PS5 konsolunuzla bir M.2 SSD kullanmak, yeterli performans için soğutucu kullanmanız gerektirebilir” şeklinde bir açıklama paylaştı.

Sony, 5.500 MB/sn veya daha yüksek Gen4 sürücülerinde okuma hızlarının önerildiğini not etse de, “Açıklanan özellikleri karşılayan tüm M.2 SSD cihazlarının konsolunuzla çalışacağını garanti edemeyiz.” dipnotunu da düşmüş.

PS5 beta yazılımı, M.2 SSD desteğinin yanı sıra yerleşik TV hoparlörleri için 3D ses desteği de içeriyor. PS5’in konsol sistem ayarlarındaki ses menüsünde mevcut olacak bu özellik, bir 3D ses ayarı uygulamak için bir odanın akustiğini ölçmek için DualSense kontrolcüsünü kullanıyor. Güncellemenin herkese açık halinin Ağustos ayı içerisinde tüm kullanıcılar için yayınlanması bekleniyor:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir