Oyun

PlayStation 3 oyunlarını PC’de oynamak isteyenlere müjde!

PlayStation 3 epey eski bir konsol olsa da çok kaliteli oyunlara sahip. Bugünlerde ikinci el bir PlayStation 3 satın almak 1000 TL’yi buluyorken, eski oyunları oynamanın en ekonomik yolu emülatörler oluyordu. Emülatörlerin doğası gereği oyuncuların aklına takılan sorunlardan belki de en önemlisi çözüldü.

PlayStation 3 oldukça geniş bir kütüphaneye sahip, bu yüzden emülatörlerin her oyunu desteklemesi uzak bir tarihte mümkün olabilirdi. Nihayet 10 yılın ardından bir emülatör, tüm PS3 oyunlarını çalıştırabiliyor.

RPCS3 emülatörü, artık tüm PlayStation 3 oyunlarını destekliyor

PlayStation oyunları arasında PC’ye gelmeyen çok kaliteli yapımlar var. Özellikle de Sony’nin PlayStation Exclusive oyunları, yalnızca PS üzerinde oynanabiliyor. 2011 yılında çıkan RPCS3 emülatörü ile PS3 oyunlarını PC üzerinde oynamak mümkün olmuştu. Zamanla gelişen emülatör, yıldan yıla bünyesine önemli sayıda oyun eklemişti. Nihayet desteklenen oyun oranı yüzde 100’e ulaştı. Geliştirici ekip bu haberi, paylaştıkları bir tweet ile verdi:

RPCS3’ün artık ‘Açılmıyor’ durumunda toplam SIFIR oyunu olduğunu duyurmaktan mutluluk duyuyoruz!
Bu, bilinen tüm oyunların ve uygulamaların, oyunların açılmasını engelleyen sürekli gerileme olmadan en azından yüklenebildiği anlamına gelir.
‘Sadece yükleniyor’ durumundaki oyun sayısını da sıfırlamak için sabırsızlanıyoruz.

Geliştirici ekibin mesajı

Elbette her PS3 oyununu sıfır hatayla PC’de oynamak mümkün değil. Şu an tüm oyunların yüzde 63’ü sorunsuz olarak oynanabiliyor, göze çarpan sorunları olan oyunların oranı ise yüzde 30. Buna rağmen 2006 yılında çıkmış bir konsoldaki oyunları PC üzerinde oynayabilmek büyük nimet.

PlayStation 3 ömrünü hala zorluyor

PlayStation 4 çıktıktan sonra bile bu konsola destek verilse de 2013’ten sonra PS3’te harikaların yaratıldığını görmedik. Bunun öncesinde The Last of Us gibi kaliteli yapımlar PlayStation 3’e gelmişti. Oyun kütüphanesi geniş ve genel olarak kaliteli olan konsolun oyunlarını PS4 ya da PS5’te oynamak mümkün değil.

Siz yine de eski oyunları tekrar oynamak istiyorsanız RCPS3 emülatörü ile şansınızı deneyebilirsiniz. Şu an açılmayan oyun olmasa da hala sorunlar yaşatabilen oyunlar var. Muhtemelen hiçbir zaman tüm oyunlar sorunsuz olmayacak. Siz yine de şansınızı denemek isterseniz emülatörün indirme sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir