Oyun

Oyun şirketleri para bastı: EA 2021’de ne kadar kazandı!

Yaklaşık iki yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, karantinalar ve yasaklar ile birlikte milyonları ve hatta belki milyarları bilgisayar, telefon ve oyun konsolları ile baş başa bıraktı. Virüsten etkilenen ve evde kalmak zorunda kalan insanlar vakitlerini varsa hobileri ile geçirirken, hobileri kısıtlı olan veya karantina sürecinde uygulayamayacak olanlar akıllı ürünler ile aylarını geçirdi. Bu durum da teknoloji şirketlerine, en çok da oyun şirketlerine yaradı.

Dünyanın en büyük oyun yapımcı ve dağıtım şirketlerinden biri olan EA Games, 2021 yılı üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. FIFA, Battlefield, Madden, Apex Legends ve daha birçok oyunu bünyesinde barındıran şirket, elde ettiği gelirler ile ağızları açık bıraktı.

EA Games, üçüncü çeyrekte gelirleri arttır

Dün mali raporunu açıklayan ve üçüncü çeyrekteki gelirlerini belgeleyen EA Games, önceki dönemlere göre çok daha başarılı bir üç ay geçirdi. Şirketin üçüncü çeyrekte gelirleri yüzde 7 seviyesinde arttı. Bu da gelirin 1,79 milyar dolara tekabül ettiğini gösteriyor. Ayrıca şirketin net rezervasyonları aynı oranda yükseldi. Yüzde 7’lik bir artışın gözlemlendiği net rezervasyon, şirketin dönem içerisinde dijital veya fiziksel olarak satılan ürün ve hizmetlerinin net tutar olarak tanımlanması denebilir. Bu yükseliş ile EA Games, 2,58 milyar dolar net rezervasyona sahip oldu.

Özellikle Apex Legends, FIFA ve Madden cephesindeki istikrarlı büyümenin EA’ya büyük paralar kazandırdığı raporlarla doğrulanırken, Battlefield 2012’den beklenen dönüşü alamadıkları da netleşmiş oldu. Nitekim şirket yetkilileri kendi ağızlarından bu oyunun hayal kırıklığı yaşattığını itiraf etti ve bu yıl EA’ya zorluk yaşattığını söyledi. EA Games CEO’su Andrew Wilson, “Battlefield 2042’nin piyasaya sürülmesi beklentileri karşılamadığı için üçüncü çeyrekte bir zorluk yaşadık.” sözlerini dile getirdi.

Peki sizler bu yıl EA Games’in piyasaya sürdüğü oyunlardan ne derece memnun kaldınız? Şirket, çıkardığı oyunlar ile oyuncuların taleplerini karşılayabildi mi? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.