Bilgisayar

Nvidia’nın ARM sürecine ABD de dahil oldu

Nvidia geçtiğimiz yıl ARM‘ı satın aldı fakat şirketin bu satın alımının onaylanması gerekiyor. ARM, İngiltere merkezli bir şirket ve işlemci dünyasında önemli bir yere sahip. Geliştirdiği tasarımlar ve mimariler sayesinde birçok işlemci üreticisine katkı sağlıyor. Geçtiğimiz aylarda İngiltere ve Avrupa Birliği de sürece dahil olmuştu.

ABD, Nvidia’nın ARM üzerinde tam kontrole sahip olmasını endişe ile karşılıyor

ARM teknik olarak bir çip üreticisi değil, tam tersine çip tasarımları yaparak diğer şirketlere destek sağlıyor. Bu tür bir şirket üzerinde Nvidia gibi bir üreticinin tam kontrole sahip olması endişe ile karşılanıyor. Çünkü pazardaki diğer çip üreticileri Nvidia’nın piyasayı domine edeceğini düşünüyor.

ARM geliştirdiği tasarımlar ile Apple, Samsung, AMD ve daha birçok üreticiye tasarım sağlıyor. İngiltere, Nvidia ve ARM anlaşması üzerine altı aylık bir soruşturma başlattı. Bu soruşturmanın ardından ABD Federal Ticaret Komisyonu da (FTC) harekete geçerek satın almayı incelemek için devreye girdi.

Nvidia’nın mali üçüncü çeyrek kazanç konferans görüşmesi sırasında, CFO Colette Kress, FTC’nin satın almaya olan ilgisini açıkladı. Fakat FTC’nin soruşturması hakkında daha fazla ayrıntı verilmedi. Yine de İngiltere ve Avrupa Birliği‘nin konuyla ilgili halihazırda devam eden incelemelerini genişlettiği göz önüne alındığında, bunun iyiye işaret olmadığı belirtildi.

Nvidia, ARM’ı 40 milyar dolara satın aldı fakat bu anlaşma henüz onaylanmamış durumda. Nvidia’nın ARM‘ı satın alması endişe ile karşılanıyor çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok şirket ARM’ın çip tasarımlarına güveniyor ve kullanıyor. Bu nedenle halihazırda bir çip üreticisi olan Nvidia gibi bir şirketin ARM’a sahip olması büyük haksızlık oluşturabilir. Endişeler arasında, rakiplere performansı düşük tasarımlar sunmak ve şirket kaynaklarının büyük bir kısmını kendine ayırmak yer alıyor.

Bu endişeler nedeniyle Nvidia aşağıdaki açıklama ile ARM’ın tarafsızlığını koruma sözü verdi.

Nvidia’nın açıklaması:

“Nvidia’nın bir parçası olarak ARM, lisans sahipleri tarafından bugüne kadar sevk edilen 180 milyar çip ile başarısının temeli olan küresel müşteri tarafsızlığını korurken, açık lisanslama modelini işletmeye devam edecek. ARM ortakları, Nvidia’nın sayısız yeniliği de dahil olmak üzere her iki şirketin tekliflerinden de faydalanacak”

Tüm bunlara rağmen soruşturmalar devam ediyor. Eğer Nvidia dediğini yapabilirse ve soruşturmadaki kurum ve kuruluşları buna inandırabilirse satın alım onaylanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir