1997 yılında Netflix, iş modelini başlangıçta DVD satışı ve kiralama hizmeti üzerine kurmuştu. Yıl 2007’ye ulaştığında dijital dünyaya adım attı. O tarihten beri dijital platform olarak serüvenine devam eden şirket milyonlarca dizi, film, belgesel arşivine sahip. Aboneler destekleyen tüm akıllı telefon, televizyon, bilgisayar vb. cihazlarda Netflix’teki içerikleri izleyebiliyorlar.

‘İnternet bağlantısı’ Netflix için olmazsa olmaz diyebileceğimiz gereksinimlerin başında geliyor. Peki ya internetimizin olmadığı bir zamanlarda dizi/film izlemek istersek? İlk bakışta imkansız gibi gözüken bu işlem, Netflix uygulamasındaki indirme özelliğiyle mümkün olabiliyor. Rehberimizde Netflix kullanarak telefona dizi, film indirme nasıl yapılır? konusunu anlattık.

Netflix ile dizi ve film indirme – Android, iOS

Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefon sahipleri, Netflix üzerinden dizi ve film indirme işlemini gerçekleştirebilirler. Öncelikle (eğer yoksa) cihazınıza App Store veya Google Play Store’dan Netflix’in mobil uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Yükledikten sonra da hesap bilgilerinizle giriş yapıyorsunuz. Ön hazırlığınızı tamamladıysanız işlemlere geçelim.

 • Netflix’i açın.
 • “Kim izliyor?” diye sorulduğunda, o an için kullanmak istediğiniz profili seçin.
 • İndirmek istediğiniz dizi veya filmi uygulama içerisinden bulun.
 • Ardından açılan ekrandaki “İndir” butonuna tıklayın. Dizilerde Netflix dizi indirme işleminde her bölüm için tek tek bunu yapmanız gerekiyor. Filmlerde yalnızca bir defa ‘İndir’e tıklamanız yeterli oluyor.
 • İnternetinizin mevcut hızına bağlı olarak indirme işlemi bir veya birkaç saat sürecektir.

Sağ alt köşedeki “İndirilenler” bölümüne tıklayarak indirmenin hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz. Dilerseniz “İndirme İşlemini İptal Et” basarak indirmeyi durdurabilirsiniz.

Netflix indirme kalitesi nasıl ayarlanır?

Dizi ve film indirirken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri kalitedir. Üyelik paketiniz ne olursa olsun, Netflix mobil uygulamasından kaliteyi seçmelisiniz. Kalite düşükse inen içerikler tabiri caizse size çamur gibi bir görüntü sunacaktır. Bunun önüne geçmek için şimdi gelin ilgili ayarlamaları yapalım.

 • Netflix’i açın.
 • Sağ üst köşedeki profil simgesine dokunun.
 • Açılan ekranda gördüğünüz “Uygulama Ayarları” kısmına giriş yapın.
 • Ardından “Video kalitesi” kısmına tıklayın.
 • “Standart” veya “Daha yüksek” fonksiyonları arasından bir tanesini seçin.
 • Artık Netflix dizi ve film indirme işlemi ayarladığınız kalite ile yapılacaktır.

Netflix akıllı indirme ne işe yarar?

Netflix mobil uygulamasında ‘akıllı indirme’ adı verilen bir işlev yer alıyor. Depolama alanından tasarruf etmek amacıyla tasarlanan bu özellik sayesinde, indirdiğiniz bir bölümü izlemeyi tamamladıktan sonra otomatik olarak siliniyor. Ardından bir sonraki bölüm indirilmeye başlanıyor. Böylelikle eskisi boş yere telefonunuzda yer kaplamıyorken, yeni bölümlerle yolunuza devam edebiliyorsunuz.

Akıllı indirme özelliğini “Uygulama Ayarları” bölümündeki ilgili yerden kapatabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here