Video oyunlarının tarihi, yaklaşık 70 yıl geriye uzanıyor. Bu sürede onlarca farklı platforma çıkan binlerce oyuna tanık olduk. Ancak çıkan oyunlardan çok azı adını adını efsaneler arasına yazdırmayı başardı. 2011 yılında çıkan Minecraft, oyun dünyasında bıraktığı etki ve 200 milyonu aşkın satış rakamıyla, bu yapımların başında geliyor.

Peki sadece 10 yılda dünyanın en çok sayan oyunu olan bu yapımın hikayesini hiç merak ettiniz mi? Minecraft’ın hikayesini ve onu bu kadar popüler yapan şeyin ne olduğunu sizler için araştırdık.

Minecraft nasıl bugünlere geldi

Her şey Markus Alexej Persson (Notch) isimli bir yazılımcının, eski bir oyundan ilham almasıyla başladı. Küçük yaşlardan itibaren oyunlara ve oyun geliştirmeye ilgisi olan Notch, okul hayatında pek de başarılı bir öğrenci değildi. Ancak yazılıma olan ilgisi, henüz 18 yaşındayken İsveçli bir oyun firması olan King’de iş bulmasına neden oldu. Candy Crush gibi popüler oyunların geliştiricisi olan King,  Notch’un oyun geliştirme süreci hakkında deneyim kazanmasını sağladı.

Notch lakaplı Markus Alexej Persson

2009 yılına kadar çeşitli oyun şirketlerinde yazılımcı olarak çalıştıktan sonra kendi oyununu geliştirmek isteyen Notch, Infiniteminer isimli bir oyundan ilham alarak, Minecraft isimli projesi üstünde çalışmaya başladı. İlk versiyonu bir haftada tamamladığı oyunu, satışa sunmadan önce TIGSource isimli bir forumda paylaştı. Kısa sürede TIGSource’da popüler olan Minecraft, forumdaki topluluklar tarafından desteklendi. Bu nedenle işinden istifa eden Notch, Mojang Studios isimli bir şirket kurarak, sadece bu proje üzerinde çalışmaya başladı.

İki yıllık geliştirme sürecinin ardından 18 Kasım 2011’de halka açık sürümü yayınlanan oyun, kısa süre içerisinde milyonlarca adet sattı. Sürekli güncellenen içeriği ve sonsuz ihtimalleri sayesinde kullanıcıları kendine çeken yapım, YouTube oyun videolarının da zirveye çıkmasına neden oldu. Hatta dünyanın en büyük bireysel YouTube kanalının sahibi PewDiePie, çıkışını Minecraft videolarıyla yaptı.

Minecraft’ın büyük başarısı, kısa süre içerisinde büyük şirketlerin dikkatini çekmeyi başardı. 2014 yılına geldiğimizde Microsoft, Mojang’e 2.5 milyar dolarlık bir teklif yaptı. Teklifi kabul eden Notch, stüdyoyu satarak şirketten ayrıldı. Bu tarihten itibaren stüdyonun sahibi olan Microsoft, oyunu desteklemeye devam ederek günümüze kadar canlı tutmayı başardı. 2014-2015 yıllarında altın çağını yaşayan Minecraft, 10 yılda 200 milyon satış rakamıyla Tetris’i geçerek, dünyanın en çok satan oyunu oldu.

Minecraft’ın başarısı nerden geliyor?

Günümüzde binlerce çalışanı olan stüdyolar, yüzlerce milyon dolar harcayarak oyun geliştiriyor. Ancak bunların pek çoğu, Minecraft’ın başarısının yanına bile yaklaşamıyor. Peki Notch neyi doğru yaptı? Tek bir kişi tarafından geliştirilen oyun, nasıl neredeyse sınırsız kaynaklara sahip stüdyolara fark attı? Aslında bunun üç farklı nedeni var.

  • Ulaşılabilirlik

Oldukça düşük sistem gereksinimlerine sahip olan Minecraft, neredeyse her sistemde sorunsuz çalışıyor. Grafiklerden çok oynanış çeşitliliği ve içeriğiyle ön plana çıkan oyun, bu sayede daha fazla kullanıcıya ulaşıyor. Ulaşılabilirliğe katkısı olan bir başka neden ise çıktığı platformlar. Microsoft ve Mojang, oyunu mümkün olduğunca çok platforma çıkarmak için elinden geleni yapıyor. Bugüne kadar PC, Xbox 360, PS3, Xbox One, PS4 , Xbox Series, PS5, Windows Phone, WiiU, Apple TV, Linux, iOS, MacOS, Nintendo Switch için çıkan oyunun, e-kitap tableti olan Amazon Kindle versiyonu bile bulunuyor.

  • Topluluk ve içerik

Geniş bir oyuncu topluluğu bulunan Minecraft, yeni içerikler ile topluluğu canlı tutmayı başarıyor. Stüdyonun getirdiği yeniliklerin yanı sıra ciddi bir mod desteği de bulunan oyun, 10 yıldır sıkılmadan oynayabileceğiniz bir deneyim sunuyor. Sonsuz ihtimal barındıran yapım, yapabileceği şeyler konusunda oyuncuları sınırlandırmıyor. Oyuncular isterse binalar, şehirler hatta koca bir ülke bile inşa edebiliyor.

  • Amaç

Minecraft’ın en eşsiz yönlerinden biri ise amacı. Oyuncuların gerçekleştirmesi gereken herhangi bir nihai görev bulunmayan oyun, prensesi kurtarmanızı ya da işgalcileri ülkenizden atmanızı istemiyor. Minecraft içinde yapılan her şey, oyuncuların istekleri üzerine gerçekleşiyor. Bu da oyuncuların özgür hissetmesine ve yaratıcı yönlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Tüm bunların bir araya gelmesiyle dünyanın en çok satan oyunu olan Minecraft, günümüzde inişli çıkışlı olsa da hala popülerliğini koruyor ve yakın zamanda bu popülerliği kaybedecek gibi durmuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here