Microsoft geliştiriciler için ARM tabanlı bir Windows geliştirme kiti oluşturmak için Qualcomm ile iş birliği yaptı. Proje dahilindeki geliştirilecek olan ürünler, bu yaz Microsoft Store‘da satılacak.

Microsoft, Qualcomm ile yaptığı ortaklık sonucu, geliştiricileri Snapdragon tabanlı PC‘ler için ARM64 uygulamaları oluşturmaya teşvik etmek için daha uygun fiyatlı ürünlere yönlendiriyor.

Huawei tarafından geliştirilen ve uzun yıllardır üzerine çalışmalar yapılan HarmonyOS işletim sistemi, şimdiden pek çok üreticinin dikkatini çekmeye başladı

Microsoft ARM projesiyle daha ucuz cihazlar sunacak

Şimdiye kadar geliştiriciler, ARM64 uygulamalarını Windows‘ta tam olarak test etmek için Surface Pro X gibi cihazlar satın almak zorundaydı. Özellikle geliştiriciler tarafından maliyetli olan bu süreç için iki firma yeni ve uygun fiyatlı bir geliştirici seti ortaya koyma fikrinde uzlaştı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Qualcomm ürün yönetimi kıdemli müdürü Miguel Nunes, “Bu geliştirici kiti, diğer tüketici ve ticari cihazlara uygun fiyatlı bir alternatif sunuyor. Daha küçük masaüstü yapılandırılmasıyla bu kit, geliştiricilere dizüstü bilgisayar seçeneklerinden daha fazla esneklik ve daha düşük bir fiyat garantisi sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Söz konusu kit kutusu, Qualcomm’un ikinci nesil Snapdragon 7c ARM destekli işlemcisini açıkladığı şekilde geliyor. Ayrıca Orijinalinin üzerinde saat artış hızıyla, giriş seviyesi Windows PC’ler ve Chromebook’lar için önemli ölçüde avantaj sağlaması bekleniyor.

Bu geliştirme kiti, geliştiricilere Microsoft’un ARM üzerinde Windows için yeni x64 uygulama öykünmesini de test etme olanağı sağlayacak. Aralık ayında Windows için test aşamasına giren özellik, ARM tabanlı cihazlar için derlemiş olan 64 bit uygulamaları çalıştırmasına izin vermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here