Haberler

Klavyede kimi tuşlar çalışmıyor! İşte tahlili

Çalışmayan tuşlara sahip bir klavye, üretkenliğin önünde büyük bir engeldir. Ancak onarılması da mümkündür. Bilgisayar üzerinden çalışıyorsanız ve klavyede tuşlar çalışmıyor ise bunun nasıl düzeltilebileceğiniz size göstereceğiz. Bir masaüstü bilgisayara sahipseniz klavyeyi değiştirip yeni bir klavye kullanmak kolaydır.

Ancak dizüstü bir bilgisayara sahipseniz bu durum pek de mümkün değildir. Bu da oldukça büyük bir sorun haline gelir. Peki bu sorun için neler yapılmalı? İşte ayrıntılar…

Klavye tuşları nasıl onarılır?

  • Klavyeyi temizleyin

Normal bir klavyeyi temizlemek kolay bir iş değildir. Ancak dizüstü bilgisayar klavyesine göre kablosuz ya da USB klavyeniz bulunuyorsa temizlemek daha kolay olur. Temizleme işlemi, klavye tuşlarınızla ilgili derin sorunları çözümler.

  • Klavye giriş ayarlarını ayarlayın

Klavye tuşlarınızda yardımcı olmaları bakımından ayarlansalar da birtakım düzensizliklere neden olacak bazı yazılım ayarları bulunur. Bunun için de bazı tuşların giriş ayarlarını yapabilmeniz mümkündür.

Bu işlemleri gerçekleştirmek için Başlat>denetim masası‘na girin. Daha sonra arama yerine klavye yazarak klavye kontrol paneline girin. Ardından “yineleme gecikmesi” ayarlarını yapın. Bir tuşa bastığınızda ekranda görünen karakter arasında gecikme bulunuyorsa “filtre tuşları“nı ayarlamanız gerekir.

Ardından geri dönerek “erişim kolaylığı” seçeneğine girin ve karşınıza çıkan seçeneklerden “klavyenin kullanımını kolaylaştır“‘a tıklayın. Karşınıza çıkan seçeneklerden fitre tuşları işaretini kaldırın.

  • Kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın

Klavyenizdeki bazı tuşların çalışmamasının nedenleri arasında virüs bulaşma olasılığı da oluyor. Bunun için de virüsten koruma yazılımınızı çalıştırarak olası tehditleri ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Klavye sürücüsünü yeniden yükleyin

Eski bir sürücü klavye tuşlarınızın çalışmamasına neden oluyor. Ancak bazen klavye sürücüsü, üçüncü taraf yazılımları düzenli olarak yükleme ya da kapatma işlemleri nedeniyle arızalanıyor. Klavye sürücüsünü yeniden yüklemek için başlat seçeneğinde sağa tıklayın ve aygıt yöneticisini seçin.

Ardından klavyeler seçeneğine tıklayın. Burada yanında bir sorun olduğunu gösteren sarı bir ünlem işareti olabilecek herhangi bir girişi kontrol edin. Sonrasında klavyenizi sağ tıklayın ve cihazı kaldır seçeneğini seçin. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Böylece genel klavye, sürücüleri otomatik bir şekilde yükleyecektir.

Klavye bakımı nasıl yapılmalı?

Klavyedeki çalışmayan tuşlar için ilk olarak tuşları çıkarmanız ve alt tabakalarında bulunan kirleri temizlemeniz gerekiyor. Kirin yanı sıra tuşların altına farklı maddelerin girmesi de mümkündür. Kontrol ederek bu kir ya da maddeleri temizlemeniz gerekiyor.

Hazırlamış olduğunuz az sabunlu bir su ile tuşları temizleyin. Temizledikten sonra iyice kurulamalarını bekleyin. Kuruduktan sonra da tuşlarınızı yerlerine takarak ilk günkü temizliği ile kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir