Mobil

iPhone 13 Pro’nun maliyeti ortaya çıktı!

iPhone 13 serisinin satışları ile birlikte yeniden can bulan Apple, siparişlere yetişemiyor. Hatta öyle ki şirket yeni siparişlerin sevkiyat tarihlerini bir ay kadar ötelemek zorunda kalıyor. Her sene olduğu gibi bu yılda yeni iPhone’larla kullanıcıların beğenisini kazanan şirket, iPhone 13 Pro‘nun arge ve donanımına ne kadar masraf etmiş yakından bakalım.

256 GB depolama kapasitesine sahip iPhone 13 Pro’nun için açan TechInsights, yeni iPhone modeli ile ilgili önemli bilgiler ortaya koydu. Ekip tarafından yapılan bilgilendirmeye göre serinin Pro modeli bir önceki nesilden daha maliyetli.

Apple Mac’lerdeki yaklaşımı sergiliyor

iPhone 13 ve 13 Pro’daki GPU’nun çekirdek sayısı dışında aynı göründüğünü belirten ekip, giriş modelinin dört, Pro modelin ise beş çekirdekli GPU’ya sahip olduğunu ifade ediyor. Ek olarak ekibe göre bu durum, uygun fiyatlı M1 Mac’lerde yedi, pahalı modellerde ise 8 çekirdekli GPU kullanımı yaklaşımı ile benzerlik gösteriyor. Ayrıca serinin Pro modeli 6 GB LPDDR4X RAM ile birlikte geliyor.

Sökülen iPhone ile birlikte 13 modelinin 1.7 mikrometre genişliğinde kameraya sahip olduğu da tespit edildi. Böylece iPhone 12’deki 1.4 mikrometrelik lenslerden daha büyük lenslerin kullanıldığı da kesinleşmiş oldu. Ayrıca Pro modelinde önceki modeldeki 1.4 mikrometrelik kameraya oranla 1.9 mikrometrelik kameraların yer aldığı belirtiliyor.

Kendi işlemcileri ile rakiplerine meydan okuyan Apple, yeni iPhone serisinde A15, Audio Codec ve Audio Amplifiers’ı olmak üzere kendi çiplerini kullanıyor. Cupertinolu teknoloji şirketi diğer bileşenlerini ise Qualcomm, KIOXIA, NXP, STMicroelectronics, USI, Qorvo ve Broadcom gibi tedarikçilerden sağladığı ifade ediliyor.

Tüm bu bilgiler ışığında iPhone 13 Pro’nun malzeme ve bileşenlerinin maliyetinin 570 dolar olduğu iddia ediliyor. Böylelikle iPhone 12 Pro’dan daha fazla maliyete sahip olan yeni modelin, yapım maliyetinin 1.9 katına satıldığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir