Intel, iki ünlü markasını emekliye ayırıyor!

Intel, 1990’lardan bugüne kadar CPU’lar için Pentium ve Celeron markalarını kullanıyor. Lakin bugün çıkan haberlere nazaran bu durum sonlanacak üzere görünüyor. Şirket, iki ikonik CPU serileri olan Pentium ve Celeron’u sonlandıracağını doğruladı. Bunun yerine şirket, yeni bir Intel işlemci serisinin geleceğini duyurdu.

Pentium ve Celeron, 2023 yılından itibaren olmayacak

Intel, 2023 yılından itibaren ünlü Pentium ve Celeron markalarına son vereceğini açıkladı. Bunun yerine şirket, her iki çip ailesini de kapsayacak yeni bir Intel işlemci serisini tanıtacak. Ayrıyeten teknoloji devi, giriş düzeyi aralığını kolaylaştıracak bir değiştirme uygulayacağını da söylüyor.

Bu sayede Intel’in dizüstü bilgisayar kümesi, şirketin uzun vadede sunduğu eserler için daha manalı olacak. Ayrıyeten eser yelpazesini daha akıcı hale getirecek tek bir markayı kullanacak. Ek olarak Intel, yeni stratejinin tıpkı vakitte yalnızca müşteriler için bir sıralama olacağını söylüyor.

Şirketin stratejisi, Intel Core, Evo ve vPro aileleri ile ana çizgilere odaklanmış üzere duruyor. Evo etiketi yalnızca ince ve hafif dizüstü bilgisayarları kapsarken, çekirdekler mesken kullanımı için işlemciler olarak yer alacak. vPro ise işletmelere yönelik olacak.

Intel’in taşınabilir kısmı lider yardımcısı Joshn Newman, bahisle ilgili bir açıklama yaptı. “Yeni Intel işlemciler markası, kullanıcıların kullanımları için yanlışsız işlemciyi seçmeye odaklanabilmeleri için teklifimizi kolaylaştıracak.”

Pek çok şahsa nazaran bu karar şaşırtan değil. Zira hem Celeron hem de Pentium isimleri, yıllardır düşük kaliteli işlemcilerle eş manalı duruyor. Bununla birlikte giriş düzeyi dizüstü bilgisayar alan kullanıcılar, muhakkak markaları almıyorlar. Bu da fiyatlandırma ve temel fonksiyonelliğin daha değerli olduğunu vurguluyor.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Intel yanlışsız bir adım mı attı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Asus RTX 4070 Ti ekran kartlarını satışa sundu

ASUS, ROG Strix GeForce RTX 4070 Ti ve TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti ekran kartı modellerini Türkiye’de satışa sundu.

Sony’nin yeni oyuncu monitörü InZone M3 piyasaya çıktı!

PlayStation oyun konsolları ile oyun kesiminde güçlü bir yeri olan Sony, artık de InZone M3 isimli oyuncu monitörünü satışa sundu!

Snapdragon 8 Gen 3 için yarış başladı!

Qualcomm, yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 3 üretimi konusunda değerli bir karar almış durumda.