Aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Instagram saat 01.00 sularından itibaren çöktü. Android ve iOS kullanıcıları akıllı telefonlarından Instagram hikaye, fotoğraf, gönderi paylaşılmıyor sorunlarıyla cebelleşmek zorunda kaldılar. “Instagram neden çöktü? Neden açılmıyor?” sorularını akıllara getiren bu esrarengiz durumun sebebinin ise sunucu kaynaklı olduğu tahmin ediliyor.

Gelen raporlar çoğunlukla hatanın Instagram mobil uygulamalarında yaşandığına işaret etti. Sosyal medya bu gibi raporlarla çalkalanırken; Instagram çöktü mü? ve bu gibi durumlarda ne yapmalıyız sorusuna cevap verdik.

Instagram çöktü mü? Peki neden?

Android kullanıcılarının başına bela olan Instagram hatasına ilişkin şirket yetkililerinden henüz resmi bir açıklama gelmedi. Anlık rapor bildirim platformu Downdetector’e baktığımızda kullanıcıların ağırlıklı olarak Instagram Android uygulamasında resim paylaşma ve hikaye yükleme özelliklerinde hata aldıklarını görüyoruz. Ancak problem henüz Türkiye’de kendisini göstermedi. Ağırlıklı olarak Amerika Birleşik Devletleri ve yakınlarında yaşandığı ortaya çıktı.

Instagram erişilemiyor sorununun tek ve somut bir sebebi yok. Geliştiricileri o an sunucularda bakım çalışması yapıyordur ve bu da sistemin geçici olarak kapanmasına neden olabilir. Ya da sunucuları kontrol eden mekanizmalardan birinde insan kaynaklı hata meydana gelmiştir. Böyle durumlarda Instagram sunucuları çöker ve akış yenilenemedi hatası ortaya çıkar.

Aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Instagram en nihayetinde kul yapısı. Yani hepimiz gibi hataları olabilen kimseler tarafından geliştiriliyor, tasarlanıyor. Bazen biz kullanıcıların hiçbir etkisi olmasa dahi Instagram çöktü problemleri yaşanabiliyor. Buradaki çökmek; Bir sistemin, telefon veya bilgisayar ile sunucu arasında bağlantı kurulmasını sağlayan altyapının çalışmayı durdurması anlamına geliyor.

Instagram hatası çözümü var mı?

Instagram gönderi ve fotoğraf yüklenmiyor hatasını çözmek için kullanıcıların elinde ne yazık ki kesin yöntem bulunmuyor. Ancak sosyal medyada yapılan paylaşımlara göre, uygulama önbelleğini ve verilerini tamamen silmek problemi ortadan kaldırabiliyor. Fakat unutmayın ki sorunun çıkış noktası sunucu kaynaklı olduğundan, geliştiriciler düzeltene kadar elden gelen bir şey yoktur.

Yine de verileri temizlemek isterseniz aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli:

  1. Telefonunuzdan Ayarları açın.
  2. Yüklü tüm uygulamaların yer aldığı bölüme ulaşın.
  3. Listeden Instagram’ı bulun.
  4. Ardından Önbelleği Temizle ve Verileri temizle düğmelerine basın.

Bu işlemin ardından sorun hala çözülmezse Instagram’dan gelecek açıklamayı ve düzeltmeleri beklemeniz gerekecek. Aksi halde yapabileceğimiz pek bir şey bulunmuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here