Uzun zamandır telefonlarımızda tam ekran deneyimi sunmak için çabalayan teknoloji şirketleri, hedefe hiç olmadığı kadar yakın. Çerçeveleri kaldırarak işe başlayan şirketler, hali hazırda ekran gövde oranını yüzde 90‘lara çıkarmayı başardı. Ancak önlerinde en büyük engel hala duruyor.

Ön kameran kurtulmayı bir türlü başaramayan akıllı telefon üreticileri, şu ana kadar pek çok yöntem denedi. Ancak motorize kamera, kızaklı ekran ve arka paneldeki ekran gibi çözümlerin hiçbiri endüstri standardı olmayı başaramadı.  Çareyi kamerayı küçültmekte bulan üreticiler, bugünlerde genellikle hole punch (delikli kamera) tasarımını kullanıyor. Neyse ki bu durum değişiyor.

Google Pixel 7 ekran altı kamera kullanacak

İlk olarak ZTE Axon 20 ile hayatımıza giren ekran altı ön kamera sistemi yaygınlaşıyor. ZTE’ye ek olarak Oppo, Xiaomi ve Samsung gibi pek çok şirket, bu teknolojiyi mükemmelleştirmek için çalışıyor. Ancak son gelen bilgiler, bu üreticilerin çalışmalarında yalnız olmadığını gösteriyor.

LetgoDigital tarafından hazırlanan örnek görsel, kameranın çalışma mantığını gösteriyor.

LetsgoDigital‘in iddiasına  göre Pixel serisi telefonların üreticisi Google, Eylül ortalarında Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) patent başvurusunda bulundu. “Ekran altı kamera” başlıklı 23 sayfalık belge, bir Pixel modelinde kullanılan ekran altı kamera teknolojisine dair bilgiler içeriyor.

Bunu başarmak için telefonun kullandığı OLED panele ikinci ekran ekleyen şirket, bu ekranın arkasına yerleştirdiği bir lens ile görüntü elde edebiliyor. Bu sayede tam ekran deneyimi sunması beklenen şirketin, bu teknolojiyi önümüzdeki yıl çıkacak olan Google Pixel 7 modelinde kullanmayı planlıyor.

Bu yıl çıkacak olan Google Pixel modeli için de büyük yeniliklere gidecek olan şirket, akıllı telefon dünyasındaki rekabeti hızlandırıyor. Bir süredir tasarımıyla eleştirilen şirket, nihayet bu durumu değiştirmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here