Apple’ın en büyük tedarikçilerinden olan Foxconn, yılın ikinci çeyreğinde güçlü bir mali tablo sundu. Ancak şirket, koronavirüs vakalarındaki yeni bir artışın tedarik zincirini etkileyebileceğini savundu.

Apple’ın ortağı Foxconn, Nisan-Haziran döneminde yıllık bazda yüzde 20 artışla 48.52 milyar gelir bildirdi. Şirketin bildirdiği detaylara göre, Foxconn’un net karı bu dönemde 1.07 milyar dolara ulaşarak 933.8 dolarlık tahminlerin üstüne çıktı.

Foxconn tahminlere göre hareket edecek

Şirket üçüncü çeyrek için toplam olarak yüzde 3 ile 15 arasında bir artışı da öngördüğünü belirtti. Ancak yapılan konferans görüşmesinde Foxconn yönetim kurulu başkanı Liu Youngway, tahminlerin salgının şu anda nasıl geliştiğine dayandığını söyledi.

Youngway, yaptığı açıklamada “Asya’da salgın durumu kötüleşiyor gibi görünüyor. Asya BİT bileşenleri için kilit küresel merkez olduğundan, salgının genel tedarik zinciri üzerinde bir etkisi olup olmayacağı yakından izlenmelidir” dedi.

Şu anda, Delta varyantı nedeniyle Filipinler, Tayland ve Malezya başta olmak üzere Asya’daki bir dizi ülkede koronavirüs vakalarında büyük artışlar gözlemleniyor. Vaka artışları nedeniyle de ülkeler daha katı sağlık yöntemlerine geçiş yapmak zorunda kalıyor.

Temmuz ayında Apple, çip tedariki sıkıntısının Eylül ayından itibaren iPhone ve iPad serilerini etkilemeye başlayabileceği konusunda uyarmıştı. Ancak Foxconn, yaklaşan iPhone 13 serisinden yararlanmak için hala iyi bir konumda olduğunu ve mevcut tahminlerle 2021’de yeni modellerin yaklaşık yüzde 75‘ini tek başına üreteceğini ifade ediyor.

Son olarak Foxconn’ın akıllı telefon endüstrisindeki yavaşlamayı dengelemeye yardımcı olmak amacıyla elektrikli araç parçaları için üretim tesisleri kurmaya başlayacağını belirtmekte fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here