Mobil

Facebook, iki kameralı akıllı saat üzerinde çalışıyor

Daha önce pek çok kez sızdırılan bilgilere göre Facebook, yeni bir akıllı saat üzerinde çalışıyordu. Ancak, bu zamana kadar saat hakkında net detaylar ortaya yoktu. Yeni sızdırılan bilgilere göre ise Facebook, çift kameralı bir akıllı saat üzerinde çalışıyor.

İlk defa bir akıllı saat üzerinde çalışan şirket, sosyal medya kullanıcılarının işini kolaylaştırmak istiyor.

Facebook yeni bir akıllı saat üzerinde çalışıyor

Sızdırılan bilgilere göre yeni akıllı saat çift kameralı olacak. Bunlardan bir tanesi ön, diğeri ise arka kısımda olacak. Ön taraftaki kamera görüntülü aramalara, arka taraftaki 1080p kamera ise fotoğraf ve video çekimlerine izin verecek. Ancak arka taraftaki kameranın modüler olması planlanıyor.

Saatin ana görevi Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp kullanıcılarının işini kolaylaştırmak. Çift kamera sayesinde kullanıcılar, istedikleri gibi fotoğraf ve video çekip sosyal medyada paylaşma imkanına sahip olacak. Ek olarak Facebook, akıllı saati telefonlara muhtaç etmek istemiyor. Sızıntılar, telefon bağlantısı olmadan sosyal medyalarda paylaşım yapılabileceği yönünde.

Projeye aşina olan ve anonimlik talep eden iki kişiye göre Facebook, arka kamerayı modüler bir yapıda tasarlayacak. Ayrıca şirket, bu modüler yapıya ek aksesuarlar takılması için bazı şirketlerle görüşmelere başlamış bile.

Söylentilere göre Mark Zuckerberg‘in hedefi, insanlara ulaşma yeteneğini çok büyük olan Apple ve Google’ı aradan çıkarmak ve kendi başına özerk bir saat tasarlamak yönünde.

Bu noktada akıllara takılan nokta, elbette gizlilik. Facebook’un geçmişi kullanıcı gizliliği konusunda pek parlak değil. Facebook’a ait çift kameralı bir akıllı saat, büyük veri ihlallerine yol açabilir mi? Apple’ın kameraya sahip akıllı saat tasarlamamasının en büyük nedenlerinden birisi de bu. Gizliliğe önem veren Apple, bu noktada Apple Watch kullanıcılarını riske atmak istemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir