Epic Games‘in Apple ile devam eden yasal savaşından çıkan son bilgiye göre, dijital oyun platformu Fortnite’ı Xbox Cloud Game hizmetinden bilinçli olarak uzak tutuyor.

Microsoft’un Xbox Cloud Gaming (xCloud) hizmetinde EA, Take-Two ve Ubisoft gibi büyük yayıncıların oyunlarını bulabilmek mümkün. Ancak Epic Games‘ten hiçbir şey yer almıyor. Ortaya çıkan bilgilere göre platform, xCloud’u rakip olarak gördüğünden oyunlarını sunmuyor.

Epic, xCloud’u rakip olarak görüyor

Epic’in iş geliştirme başkan yardımcısı Joe Kreiner, The Verge tarafından tespit edilen bir habere göre xCloud hakkında sorulara yanıt verdi. Başkan yardımcısı, Fortnite’ı hizmetten uzak tutma kararının şirket açısından kasıtlı bir seçim olduğunu belirtti. Ve “Microsoft’un xCloud ile bilgisayar tekliflerimizle rekabet edebilme çabalarını izledik” ifadelerinde bulundu

Ancak The Verge‘nin de belirttiği gibi, Fortnite NVIDIA‘nın GeForce Now hizmeti aracılığıyla kullanılabiliyor. Platform üzerinden Mortal Shell gibi Epic Games Store özel oyunlarını oynamak da mümkün.

Elbette, ikisi arasındaki kritik fark, NVIDIA’nın teklifiyle, doğrudan Steam‘den, Epic Games Store’dan ve diğer çevrimiçi mağazalardan satın alınan oyunların oynanması.

Xbox Cloud Gaming‘te ise tam aksine, tüm işlemler Microsoft üzerinden yapılıyor ve şirket, rakip oyunlara izin vermiyor.

Nihayetinde, Epic’in Apple ile açtığı davanın özünde de bu iki meselenin yattığı düşünülüyor. Stüdyo, Apple‘ın şirketlerin kendi ödeme sistemlerini kullanmakta özgür oldukları ve iOS‘ta rakip oyunları çalıştırmalarına izin vermesi gerektiğine inanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here