Çıkışından bu yana büyük küçük herkesin gündeminde olan Clubhouse, pandemi nedeniyle evlerine kapanan insanlara yeni bir eğlence dünyası yarattı. Nisan 2020’de piyasaya sürülen sesli sohbet uygulaması değerini kısa sürede 4 milyar dolara yükseltti.

App Store’un en çok indirilen uygulamalar listesinde de yıldızı parlayan Clubhouse’un popülaritesinin yavaşladığı ortaya çıktı.

Clubhouse geçen ay 1 milyon barajına ulaşamadı

ABD merkezli sosyal medya ağı Şubat ayında tamı tamına 9,6 milyon kişi tarafından indirilmişti. Alanında önemli bir kilometre taşına imza atan Clubhouse, Mart ayında ise 2,7 milyon kişinin telefonuna yüklendi. Mobil uygulamaların pazar paylarıyla ilgili araştırmalar yürüten Sensor Tower, uygulamayla alakalı yeni istatistikler paylaştı.

Bir Sensor Tower sözcüsü, Clubhouse’un Nisan ayında 1 milyon indirme sınırına bile ulaşamadığını söyledi. Business Insider’a konuşan sözcü, uygulamanın 922 bin defa indirildiğini aktardı. Elbette ki bu hala büyük bir sayı. Ancak önceki ayların verileri göz önünde bulundurulduğunda, Clubhouse’un popülerliğinin bitme veya yavaşlama tehlikesiyle karşı karşıya olabileceği tahmin ediliyor.

Bu arada Sensor Tower’in açıkladığı verilerin Clubhouse’un aylık kullanıcı sayısıyla ilgisinin olmadığını belirtmekte fayda var. Şu anda uygulama aylık 8 milyon aktif kullanıcıya hizmet veriyor. Diğer taraftan şirketin yaşadığı düşüşün önüne nasıl geçeceği merak edilirken; Android’e adım atarak yeniden durumları kendi lehine çevirebileceği konuşuluyor.

Android için gün sayıyor

Şimdiye kadar yalnızca iPhone sahiplerinin kullanabildiği Clubhouse yakında Android ekosistemine adım atacak. Uzun zamandır uygulamanın geliştirilme aşamasında olduğu söyleniyordu. Geliştiriciler nihayet beklenen açıklamayı yaptı. Android cihazlar için “kaba” bir beta sürümün test edilmekte olduğunu açıkladı.

Clubhouse’un Android uygulaması çok yakında çıkacak.

Clubhouse ekibinden bir yetkili, “Önümüzdeki haftalarda daha fazla Android kullanıcısını Clubhouse’da ağırlamak için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu. Ancak test sürecinin ne zaman biteceği konusunda net bir gün paylaşılmadı.

Kullanıcılara sesli sohbet odaları üzerinden iletişim kurma imkânı sağlayan Clubhouse’a ilk rakip Twitter’dan geldi. Ayrıca Instagram, TikTok, Facebook, Discord, Reddit ve Telegram da Clubhouse rüzgarına kapılan platformlar arasına katılmışlardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here