Elon Musk, NVIDIA Corp’un İngiltere merkezli ARM çip tasarımcısını satın almasına büyük tepki gösterdi. Geçtiğimiz yıl 13 Eylül 2020‘de iki şirket 40 milyar dolara anlaştı. Çip tasarımcısı şirket, dünyadaki popüler işlemci üreticilerine yonga setleri tasarlıyor. Örneğin, AMD, Intel, Qualcomm, Apple, NVIDIA ve Samsung gibi. Ancak iki büyük şirketin anlaşmasından sonra İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu bunun bir tekelleşme olmaması için satın alma ile ilgili soruşturma başlattı.

Elon Musk, NVIDIA – ARM anlaşması hakkında endişeli

Daha önce, haksız rekabeti artırması beklenen büyük anlaşmaya teknoloji şirketleri tepki göstermişti. İlk tepkiler Samsung, Amazon, Google ve Microsoft gibi şirketlerden geldi. Geçtiğimiz yıl yapılan anlaşmaya dev teknoloji şirketleri tepki göstererek, ABD makamlarına başvurmuştu.


(Foto: Mateusz Slodkowski)

Son olarak milyarder iş insanı Elon Musk da anlaşma konusundaki endişelerini dile getirdi. Telegraph‘ınhaberine göre, SpaceX ve Tesla CEO’su NVIDIA-ARM anlaşmasıyla ilgili rekabet endişeleri olduğunu söyledi.

ABD Federal Ticaret Komisyonu da satışla ilgili derinlemesine bir soruşturma başlattı. Habere göre, inceleme sonuçları birkaç hafta içinde gelebilir. Bununla birlikte, konuyla ilgilenen kişilerin görüşü de haber kaynaklarında aktarıldı. NVIDIA’nın önümüzdeki ayın başlarında Avrupa Birliği antitröst onayı istemesini bekliyorlar. Bunun dışında, düzenleyicilerin bir ön incelemeden sonra tam kapsamlı bir soruşturma başlatması da söz konusu.

Ayrıca NVIDIA, Eylül 2020’de Japonya’nın SoftBank Grubu ile bir anlaşma yaptıktan sonra ARM satın alımını Mart 2022‘ye kadar tamamlamayı umduğunu açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here