Mobil

Araba fiyatlarında kur artırımı tüketicinin kapısını erken çalabilir!

Geçtiğimiz günlerde TL’nin Dolar ve diğer para birimleri karşısında büyük değer kaybının ardından, sosyal medya kullanıcıları teknolojik ürünlerin fiyatları konusundaki endişelerini dile getirdi. Özellikle Ekşi Sözlük ve Twitter kullanıcıları, otomobil fiyatlarının kur zammı sebebiyle beklenenden daha erken artabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Otomobil fiyatlarına kur zammı gelecek mi?

İddialara göre bazı otomobil üreticileri dün gece resmi sitelerinde bulunan fiyat listelerini kaldırdı. Arabaların fiyatlarını görmek için siteye giren kullanıcılarsa “fiyatlar güncelleniyor” şeklinde bilgilendirme mesajlarıyla karşılaştı.

Otomobil üreticileri fiyat artışlarını veya yeni kampanyaları genelde her ayın ilk haftası yayınlıyor. Örneğin bu listeler karşımıza Ekim veya Temmuz fiyat listesi şeklinde geliyor. Bu sayede internet üzerinde karşımıza çıkan fiyatların güncel olup olmadığını anlayabiliyoruz.

Fakat iddialara göre Aralık ayı veya Kasım ayının güncellenmiş fiyat listesi 22 Kasım Pazartesi günü karşımıza çıkabilir. Normal şartlarda üreticiler ellerinde yeterli stok varken böyle bir fiyat artışına gitmek yerine, bir sonraki güncelleme tarihine kadar eski fiyat üzerinden satışına devam etmeyi tercih ediyor.

Fakat otomobil sektörünün yaşadığı 0 araç tedarik problemi yüzünden bir sonraki ay beklenmeden güncellemelerin yapılacağı söyleniyor. Tabii bu durum yalnızca bireysel tüketiciye yansımıyor. İBB tarafından geçtiğimiz ay düzenlenen UKOME toplantısında, piyasada yeni otomobil bulunamadığı için 1 yaşını geçmemiş olmak kaydıyla 2. el taksi alımına izin verildi.

Dolayısıyla şu anda piyasada 0 araç fiyatları artış gösterirken bir yandan da stok sıkıntısı olduğu için, 2. el piyasası da devamlı olarak yükseliyor. Tabii bir de geçtiğimiz yıl ortaya çıkan, galericilerin yeni gelen otomobilleri toplu bir şekilde alarak önerilen satış fiyatının üstüne satmasıyla alakalı bir problem bulunuyor. Otomobil almak isteyen genç yaştaki vatandaşlar bu duruma sosyal medya üzerinden tepkilerini gösteriyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir