Apple, yeni bir patentle daha karşımıza çıktı. Firma Oppo ve LG ile gün yüzüne çıkan ancak henüz gerçek hale gelmeyen yuvarlanabilir ekran teknolojisinin patentini aldı. Bu yeni patentle birlikte yuvarlanabilir ekranlı iPhone da gerçeğe dönüşebilir.

Apple yuvarlanabilir ekran patenti ve geleceğin iPhone modelleri

Apple yuvarlanabilir ekran patenti, ekranın genişlemesini sağlayan döner bir mekanizmaya sahip. Ancak patentte Apple tek bir alternatif üzerinde durmuyor. Buna göre hem bir döner mekanizma hem de genişleme için bir mekanik yapının patenti alındı.

Bu farklı alternatifler, Apple’ın patenti katlanabilir ya da yuvarlanabilir iPhone dışında da kullanabileceğine işaret. ABD Patent Ofisi tarafından beş gün önce verilen patent oldukça kapsamlı çok fazla ayrıntıya sahip. Buna göre yuvarlabilen ekranlı iPhone şeffaf bir gövde yapısına sahip olabilir.

Apple yuvarlanabilir ekran patentinde tıpkı Oppo X 2021 gibi genişleyebilen motorlu bir yapının da patenti alınmış. Yuvarlak olan bu mekanizma, ekranın içe doğru girmesini ve uzayınca açılmasını sağlıyor. Ancak Apple çok fazla patent alıyor ve bu teknolojileri çok daha farklı bir şekilde hayata geçiriyor.

Yuvarlanabilir ya da genişleyebilir ekranlar, esnek ekran teknolojisi için yeni bir inovasyon olarak karşımızda. Katlanabilir ekranlarla karşımıza çıkan bu esnek paneller ise henüz son kullanıcıların ulaşamayacağı fiyatlarda. Henüz fiyatlar normal seviyelerde olmasa da Android üreticiler esnek ekranlı modelleri üretme yarışı içinde. Apple da son zamanlarda aldığı patentlerle Android rakiplerinin gerisinde kalmama niyetinde.

Apple, teknoloji devleri arasında en çok patent başvurusu yapan firma. Her sene binlerce yeni patent alan Apple, bu patentleri bazen hiç kullanmıyor. Bazılarını ise kısa sürede hayata geçiriyor. Ancak Apple’ın en can alıcı patentleri zamanını bekleyen geleceğin teknolojilerine yönelik patentler. Kısacası katlanabilir ekranlı iPhone hayata geçmeden, yuvarlanabilir ekranlı bir modelin çıkması zor görünüyor.

Geleceğin iPhone modelleri katlanabilir mi, uzayabilir mi ya da yuvarlanır mı olacak? Şimdiye kadar iPhone’un formunda büyük bir değişime gitmeyen Apple’ın böyle bir değişime gidip gitmeyeceği ise merak konusu.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Apple yeni bir iPhone formaatı ile gelecekte karşımıza çıkabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here