Giyilebilir teknoloji pazarındaki varlığını Apple Watch akıllı saatleriyle sürdüren Apple, özellikle sağlık hakkında önemli veriler sağlıyor. Kullanıcılar kandaki oksijen değerlerini takip edebiliyor, kalp sağlığını öğrenebiliyorlar. ABD’li üretici, akıllı saatlerindeki sağlık özelliklerini bir adım ileri taşımak için kolları sıvadı.

Apple, sağlık sektöründe kullanılacak özel teknolojiler geliştiren bir şirketle iş birliği yapıyor. İkili arasındaki ortaklık sonucunda, yeni nesil Apple Watch’lara kan şekeri izleme özelliğinin geleceği açığa çıktı.

Apple Watch diyabet hastalarına destek olacak

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yayınlanan bir dosyada, Apple ile Rockley Photonics şirketi arasında yıllara dayanan bir anlaşma olduğu görüldü. Rockley Photonics, insanların kan değerlerini kızılötesi ışınlar vasıtasıyla takip edebilen sensörler üretmesiyle tanınıyor. İngiltere merkezli şirket, ağırlıklı olarak kan şekeri, kan basıncı ve kandaki alkol seviyesinin ölçümünü gerçekleştiren sağlık ekipmanları üretiyor.

SEC tarafından paylaşılan dosyada, bu şirketin son iki yıldaki en büyük müşterilerinden birinin Apple olduğu ortaya çıktı. Ayrıca Rockley Photonics’in, gelirlerinin büyük çoğunluğunu Apple sayesinde elde ettiği belirtildi. İkili arasındaki süregelen bu ortaklık, Rockley’in ürettiği sensörlerin gelecekteki Apple Watch modellerinde kullanılabileceğini akıllara getirdi.

SEC tarafından paylaşılan o rapor

Rockley Photonics CEO’su Andrew Rickman, geliştirdikleri teknolojilerin 2022 yılına kadar tüketiciye ulaşmasını beklediğini açıkladı. Ancak Apple ile aralarındaki ilişkiye dair yorum yapmadı. Telegraph’ın haberine göre, Apple ile Rockley arasında tedarik ve geliştirme anlaşması da var. Dolayısıyla geliştirilen yeni kan takibi sensörlerinin Apple Watch ile hayata geçeceği söyleniyor.

İddialar doğruysa, 2022 yılında çıkacak Apple Watch sayesinde kan şekeri ölçmek mümkün olacak. Bunun yanı sıra kan basıncı ve kandaki alkol seviyesi de ölçülebilecek. Bu özellikler, bilhassa diyabet hastalarına ve sağlık sorunları olan kişilere büyük kolaylık sağlayacak.

Akıllı saatler, geçmişte de bazı sağlık durumlarında kullanıcıların hayatını kurtarmıştı. Örneğin saatteki düşme modu, kullanan kişinin düştüğünü algılayabiliyor. Ekranda bir bildirim çıkaran saat, belli bir süre içerisinde bildirime tıklanmazsa, sağlık ekiplerini hareket geçiriyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here