Apple Watch, sağlık hizmetleri konusunda marifetlerini sergilemeye devam ediyor. Şirket son yıllarda EKG çekme ve kandaki oksijen seviyesini ölçme gibi özellikleri akıllı saatlerine kazandırdı. Bu yetenekleri sayesinde birçok insanın hayatını kurtaran saat, bir kez daha insanları erken uyarmayı başardı.

Apple Watch hayat kurtardı!

Bu sefer olayın mekanı ABD‘nin Michigan eyaleti. AppleInsider’ın haberine göre Diane Feenstra isimli bir kadın, akıllı saatinde yüksek kalp ritmi uyarısı gördü. Gün içinde yalnızca 12 adım atmasına rağmen kadının kalp ritmi olması gerekenden yüksek rakamlar gösterdi. Feenstra, olayın şokuyla hızlıca eşini aradı ve eşi hemen doktora gitmesi gerektiğini söyledi. Acilen doktora giden kadın yakın zamanda bir kalp krizi geçirdiğini öğrendi. Fakat o bunun farkında bile değildi.

Feenstra‘nın sözlerine göre kalp krizini hissetme durumu kadınlarda ve erkeklerde farklılık gösteriyor. Kendisi, kriz anında sol elinde ağrı hissettiğini, sol bacağında şişlik olduğunu ve asit reflü sandığı bir hazımsızlığının olduğunu belirtti. Kadına acil servisteilaç verildikten sonra, onu kalp hastanesine sevk ettiler.

Birkaç gün süren araştırma sonucu doktorlar kadının kalbinde arter damarlarından birinin tıkalı olduğunu buldu ve hastaya stent tedavisi uyguladı. İyileştikten sonra Feenstra, kalp ritmini görmenin çok kolay bir şey olduğunu söyledi. Ayrıca, “Eğer o sabah bu ölçümü yapmasaydım, kim bilir belki de şu anda hayatta olmayabilirdim” ifadesini ekledi.

Akıllı saat, yaşlı bir kadına yardım etmişti

Apple Watch‘un sağlık yetenekleri bugüne kadar çok sayıda insanın hayatını kurtardı. Geçtiğimiz ay akıllı saat, 78 yaşlı bir adamın düştüğünü otomatik algılayarak ona yapması gerekenler konusunda yardım etmişti.

Apple, son yıllarda akıllı saatlerini sağlık konusunda yenilmez yapmaya çalışıyor. Bu trendin Apple Watch Series 7‘de de devam edeceğini tahmin etmek hiç zor değil.

Peki ya siz Apple Watch ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here