Haberler

Apple Watch 8 hakkında yeni bir argüman geldi!

Apple Watch 8 ile hangi özellikler gelecek? Son sızıntılar Apple’ın bir sonraki akıllı saat serisinin hem boyut seçeneklerine hem de sağlık sensörlerine yönelik. Daha önce akıllı saat ailesinin bir sonraki versiyonunun üç farklı boyutla tanıtılacağı iddia edildi. Şimdiye kadar şirket, ilk versiyondan itibaren iki farklı boyut seçeneği sunuyor. Bununla birlikte, teknoloji üreticisinin yeni seride sağlık sensörlerini artıracağı da konuşuluyor.

Apple Watch 8 ile kan şekeri ölçümü gündemde!

Önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi beklenen akıllı saat serisiyle birlikte köşeli tasarımın geleceği iddia ediliyor. Ancak tüm bunları konuşmak için halen çok erken. Zira son akıllı saat serisi piyasaya çıkalı birkaç hafta oluyor. Bununla birlikte, MacRumors, DigiTimes‘ta yer alan önemli bir haberi gündemine taşıdı.

Teknik özellikleri henüz belli olmayan Apple Watch 8 ile birlikte vücut sıcaklığı ve kan şekeri ölçümü özellikleri gelebilir. Özellikle vücut sıcaklığı (ateş) ölçümü, COVID-19 pandemisinde önemini artırdı. Çünkü COVID-19 hastalığının en önemli belirtilerinden biri yüksek ateş.

Apple’ın da birçok şirket gibi ateş ölçümü yapabilen cihazları geliştirmek istemesi son derece olağan. Ancak şirket, bunun yanı sıra kan şekeri ölçümü yapacak ürünlerini de piyasaya sürmek istiyor. Söz konusu habere göre Apple’ın tedarikçileri, Watch Series 8’de kullanıcıların kan şekeri seviyelerini ölçmelerini sağlayacak yeni nesil sensörler için bileşenler geliştiriyor.

ABD merkezli teknoloji şirketi ve tedarikçileri, sağlık cihazları için yaygın olarak kullanılan kısa dalga boylu kızılötesi sensörler üzerinde çalışmaya başladı. Apple Watch’un arkasına yerleştirilecek olan yeni sensörler, kullanıcının kanındaki şeker miktarını ölçmeye yarayacak.

Bu arada, Apple Watch ailesi yıllar içinde daha kapsamlı ve yeni sağlık özelliklerine kavuştu. Altıncı nesil akıllı saat ile birlikte bir kan oksijen sensörü dahil oldu. Bu saatler artık kalp atış hızını ölçmek; EKG çekmek; kan oksijen seviyelerini ölçmek gibi birçok özelliğe sahip.

Kan şekeri ölçümü yapmak mümkün mü?

The Wall Street Journal‘a göre şirket, kan şekerini ölçme işlevi konusunda zorluklarla karşı karşıya. Çünkü mevcut yöntemlere göre bu işlem için kan örneği almak ve tıbbi bir cihaz kullanmak gerekiyor. Bu nedenle şirket, invaziv bir tıbbi uygulamayı non-invaziv yapmaya çalışacak.

Son olarak iOS 15’te Sağlık uygulamasına kan şekeri özelliği eklendi. Ancak kullanıcıların harici donanım kullanması gerekiyor. Bu nedenle Apple, bir sonraki akıllı saatlerine bir glikoz takip özelliği eklemeye çalışıyor. Bununla birlikte, Apple’ın planları halen gizliliğini koruyor.

Geçtiğimiz ay şirketin tanıttığı Apple Watch Series 7, daha büyük bir ekran, daha hızlı şarj ve biraz daha büyük bir batarya ile geldi. Apple’ın 2022 sonbaharında ise Apple Watch Series 8′i duyurmasını bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir