Mobil

Apple ve Samsung, premium telefon satışlarına damga vurdu

Pazar araştırma şirketi Strategy Analytics 2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin küresel akıllı telefon pazarının tamamını baz alan toptan satış geliri raporlarını yayımladı. Gelirlerin yıllık %37 artışla 100 milyar ABD dolarını aştığı belirtilirken, Apple ve Samsung’un global pazarı domine etmesi dikkatlerden kaçmadı.

Apple ve Samsung liderlik koltuğunu paylaştı

Strategy Analytics’in raporlarına göre, toptan satış gelirlerinde Apple’ın yüzde 46, Samsung’un da yüzde 19 payı bulunuyor. Yılın ilk çeyreğini kapsayan tabloda toplam yüzde 65’lik pazar payının bu iki şirkete ait olduğu anlaşılıyor. Veriyi yorumlayan Strategy Analytics, Apple ve Samsung’un kendi alanlarındaki rakiplerine kıyasla açık ara lider konumda olduğunu belirtti.

Diğer akıllı telefon üreticilerinin de global pazardaki payları açıklandı. Vivo, rakibi Huawei’yi yüzde 8’lik bir gelir payıyla geride bırakarak ilk kez üçüncü sıraya yerleşti. OPPO ve Xiaomi’nin, küresel akıllı telefon gelirlerinin yüzde 7’sini oluşturduğu ifade edildi. Onları yüzde 3’lük pazar payıyla da Huawei takip etti.

Strategy Analytics, bu çeyrekte küresel akıllı telefon pazarının gelirlerinin yüzde 25’lik kısmının toptan satış fiyatı 900 doların üzerinde olan ultra üst düzey akıllı telefonlardan oluştuğunu açıkladı. Şu anda Apple ve Samsung bu segmentin neredeyse tamamına hakim. Vivo, 400 ile 499 dolar arasındaki fiyat aralığıyla ilk sırada yer alıyorken; OPPO, 191 ile 299 ABD doları aralığında telefonlarıyla rapordaki yerini alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir